Turkish and Greek positions on the Arab - Israeli conflict: A comparative evaluation through an examination of their relations with the PLO
Arap - İsrail çatışmasına Türkiye'nin ve Yunanistan'ın pozisyonları: FKÖ ile ilişkilerin incelenmesi yoluyla karşılaştırmalı bir değerlendirme
- Tez No: 419079
- Danışmanlar: PROF. DR. GENCER ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu tez, FKÖ'nün Kıbrıs (özellikle Kıbrıs Rum tarafı) ve Yunanistan ile olan özel ilişkilerinin, Türk-İsrail ilişkileri üzerindeki etkisini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Arap-İsrail çatışmasına yönelik Türkiye'nin politikaları farklı bakış açılarıyla ve özenli bir şekilde çeşitli akademik çalışmalarda ilgilenilen bir konu olmasına rağmen, FKÖ'nün Türkiye'nin sorunlu olduğu bazı ülkelerle olan“samimi”ilişkilerine gereken önem verilmemiştir. Filistin'e coğrafi ve tarihsel yakınlıkları sonucunda, bu iki ülke Arap amacını destekleyen ve İsrail'in bölgedeki politikalarını eleştiren ülkeler olmaya devam etmişlerdir. FKÖ'nün bu iki ülke ile yakın ilişkileri olması Türkiye'nin organizasyona yönelik politikasında gerginliklere sebep olmuştur. Bu tez, FKÖ'nün Yunanistan ve Kıbrıs ile geliştirdiği yakın ilişkilere ışık tutmaya çalışmakta ve üçlü ilişkilerin ihmal edilmiş boyutlarından birini öne çıkarmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to make an analysis of the impact that PLO's special relations with Cyprus (Greek-Cypriot side mainly) and Greece had on Turkish-Israeli relations. While Turkey's policies towards the Arab-Israeli conflict have been subject of scholarly interest and elaborated through different perspectives, the PLO's“intimate”relations with a number of countries with which Turkey have remained at loggerheads were not given due interest. With their geographical and historical proximity to Palestine, the two countries have remained to be supportive of the Arab cause and critical of Israeli policies in the region. The PLO's close relations with the two countries thus, strained Turkey's policy towards the organization. This thesis attempts to shed light on close relations that the PLO cultivated with Greece and Cyprus and aims to bring one of the neglected dimensions of the triangular relationship forward.