Bilişim sistemleri üzerine arama ve el koyma tedbirine ilişkin mevzuat ve uygulamada yaşanan sorunlar
Regulative and practical problems arising out from search and seizure measures on information systems
  1. Tez No: 419083
  2. Yazar: FEHMİ ÜNSAL ÖZMESTİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEYLA KESER BERBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim ve Teknoloji Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Tezin ilk bölümünde, genel olarak dijital delil ve dijital delil ile ilgili kavramlara değinilmiştir. Bilişimin sisteminin terminoloji ve uygulamadaki tanımlarına kısaca yer verilmiştir. Dijital delil tanımı, hash değeri önemi ve özelliklerinden bahsedilmiştir. Bununla ilgili terminolojik yaklaşımlarda bulunulmuştur. Devamında, bilişim sistemlerinin sağladığı avantaj ve dezavantajlar konusunda bilgi verilmiştir. Özellikle tezin ana konusunun temelini oluşturan bilişim suçu kavramı, tanımı, bu suç ile ilgili işleniş biçimleri ve bir takım örnekler verilmiştir. Tezin ikinci bölümünde ise Türk Hukukunda ki bilişim suçları üzerinde durulmuştur. Kanun koyucunun bilişim suçu olarak hangi eylemleri kabul ettiği, hangi eylemlere bilişim vasıtalı suçlar olarak tanımladığı üzerinde durulmuştur. Bilişim suçlarının tanımları yapılarak, madde metinlerinin neyi ifade ettiği ayrıntılı bir şekilde açıklanmıştır. Özellikle öğretide bu suçlarda yaşanan bir takım tartışmaların neler olduğu konusuna değinilmiştir.Tezin üçüncü bölümünde adli bilişim kavramı ve adli bilişim sürecinde yaşananlar anlatılmıştır. Adli bilişim alanında belli bir Standardizasyonun olup olmadığı, mevcut durumun ne şekilde devam ettiği açıklanmıştır. Olay mahalline gidilmeden önce yapılması gerekenler ile olay mahallinde ve sonrasında teknik açıdan yapılması gerekenlerin neler olması gerektiği hususuna değinilmiştir. Adli bilişim evreleri tanımlanmıştır.Tezin son bölümünde ise ana konumuz olan Ceza Muhakemesi açısından bilişim sistemleri üzerine arama ve el koyma mevzuatı irdelenmiştir. Özellikle Ceza Muhakemesi Kanunu 134. Maddesinde 6526 sayılı kanun ile yapılan son değişikler ve mevcut yasal düzenlemelerin yerinde olup olmadığı açıklanmaya çalışılmıştır. Mevcut kanun maddesinde yer alan hükümlerin hangi hususlarda yetersiz kaldığı, ne şekilde değiştirilmesi gerektiği yorumlanmıştır. Ayrıca CMK 134. Maddesi ile ilgili olarak yönetmelik maddeleri incelenmiş ve mevcut hali ile neden yetersiz kaldığı açıklanmıştır. Bunun haricinde, Kanun maddeleri ile uygulamada yaşanan sorunlar üzerinde durulmuştur. Emsal Yargıtay kararlarından kısaca örnekler verilerek yan mevzuatlar incelenmiştir. Son olarak; haksız bir şekilde arama ve el koyma tedbirine maruz kalan bir kişinin başvurabileceği hukuki haklarından bahsedilerek tezin değerlendirme ve sonuç kısmına geçilmiştir.
Özet (Çeviri)
The first section of the thesis focuses mainly on digital evidence and concepts relevant to it in general, in which definitions of information systems within terminology and practice are also given in brief. The definition of digital evidence, the importance of hash value and its characteristics are covered and terminologically approached as well. The advantages and disadvantages of information systems are discussed under this section and information, along with several examples, is given about the informatics crime, which is the main subject of the thesis, its forms of committing the crime. The second section focuses on informatics crimes under Turkish Law where it is discussed which acts are considered as an informatics crime, which acts are considered as crimes committed through informatics. In this section, informatics crimes are defined and the provisions of the Law are explained in detail. The doctrinal discussions about such crimes are also covered under this section. The third section explains the concept criminal informatics and what happens through the criminal procedure. It is explained that there is not any standardization on criminal informatics field and how the current situation is. Here, criminal informatics stages are described and it is further mentioned what needs to be done technically before entering the crime scene, in the crime scene as well as in the period after leaving it. The last section of the thesis focuses on the regulations on search and seizure measures on information systems as per Criminal Procedure. In this section, an emphasis is put on recent amendments made on Article 134 of the Criminal Procedure Law as per the Law numbered 6526 and it is discussed whether or not the current regulations are legitimate. Opinions on why some provisions of the current law are required to be amended and to what they are required to be replaced with. Also, secondary regulations regarding Article 134 are examined and the reasons for what they are deemed inadequate are addressed. Furthermore, it is focused on the practical problems arising out from the provisions of the Law and extracts from the Supreme Court precedents are given. Lastly, the rights of a person who has been subject to search and seizure measures in an unjust manner are explained which is then followed by the conclusion part of the thesis.