Memory forensics
Bellek incelemesi
- Tez No: 419082
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEYLA KESER BERBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Hukuk, Science and Technology, Law
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim ve Teknoloji Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bilişim denilince akla gelen ilk donanım bilgisayarlardır. Bilgisayarlarda işlenen ve depolanan veriler sabit veya geçici ortamlarda bulunmaktadır. Adli bilişim incelemeleri genellikle sabit ortamlarda bulunan veriler üzerinde yapılmakta ve geçici (uçucu) ortamlarda bulunan önemli veriler göz ardı edilmektedir. Oysa bellek incelemeleri ile işletim sistemi, sosyal medya ve e-posta parolalarına, ziyaret edilen internet site bilgilerine, çalıştırılmış uygulamalara, komut satırından girilen komutlar ve benzeri bilgilere erişmek mümkündür. Bu çalışmada; gerçekleştirilen uygulamalı örneklerin bir laboratuar ortamı yerine günlük hayatta kullanılan kişisel bilgisayarlar olması tercih edilmiş ve böylece bilgisayar belleği ile adli bilişim arasındaki ilişki ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Computers are the first hardware items when saying“informatics”. Datas which are processed and stored in computers present in fixed or temporary environments. Computer forensics investigations are generally conducted in fixed environments, and the important datas which are stored in temporary environments are ignored. However, it is possible to reach operating system informations, e-mail and social media passwords, internet site informations, commands etc. by means of memory investigations. Choosing personel computers as applied example instead of laboratory environmet, in this study the relationship between computer memory and computer forensics has been tried to be revealed.