Beyan-ı Menazil-i Sefer-i Irakeyn-i Sultan Süleyman Han minyatürlerinin doğa ve bitki örtüsünün incelenmesi
  1. Tez No: 41909
  2. Yazar: SÜHENDAN İLAL (KUMCU)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURHAN ATASOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Çalışmamızın konusu, aslı İstanbul Üniversitesi Kütüphane sinde bulunan Beyan-ı Menazil-i Sefer-i Irakeyn-i Sultan Süleyman Han minyatürlerindeki doğa ve bitki örtüsünün incelenmesidir. Matrakçı Nasuh'un eserdeki 130 minyatüründe gördüğümüz resim dilinin kendine özgü belirli öğeleri, göster geleri ve ölçütleri vardır. Araştırmamızda bu eserde doğal çevrenin iklim koşullarına uygun olarak resimlendirilmesinde süsleme amacını aşan,gerçekçi bir yansımanın söz konusu olduğu ortaya çıkmıştır. Bu minyatürler doğa ve bitki örtüsü içinde bulundukları coğrafi alandaki değişiklikleri de yansıtmaktadır. Bakış açısı öncelik, perspektif gibi bazı kurallar bir yana bırakılıp, bitki örtüsü açısından bakıldığında bunların araziye yerleştirilmelerinin kapladığı alanların, renklerin, bitki türlerinin ve bitki örtüsü yoğunluğunun temel göstergeler olarak öne çıktığı gözlemlenmektedir. Bu nedenle Menazilname'de kapsanan alanı bölebileceğimiz iklim bölgelerinde süreklilik gösteren renk, tür ve sayısal yoğunluk göstergelerinde iklim değişikliklerine koşut tutarlı değişiklikler de görülmektedir. Çalışmamızda, bitki analitik çizim katalogu bölümündeki bitki türlerinin çizimlerinin yardımıyla eserdeki minyatürler de yer alan bitki türlerinde ortaya çıkan süreklilik ve farklılıkları başka bir açıdan bakarak inceledik. Bitki örtüsünün minyatürlere yansımasında değişik sanatçıların üslup özelliklerini ve farklılıklarını ortaya çıkarmaya çalıştık. Görüldüki; bu eserdeki gözleme dayalı çalışma ve ana üslup birliği Nasuh'un saptadığı ana ilkeler doğrultusunda yürütülen çalışmanın bir sonucudur. Dönemin yazma eserlerin de görülen sağlam birlik.burada da Nasuh'un imzasını taşı maktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This dissertation is on natural environment as depicted in the 130 miniatures of the“Menazilname”of Matrakçı Nasuh. The dissertataion is based on the assumption that the“Menzilname”, to realize its aim of documentation, should describe not only man-made urban development but also natural environment. This would negate the use of such natural phenomena as flowers and trees as“floral design”. Such use of flora and fauna would have resulted in monotonous portrayal of nature in all 130 miniatures irrespective of changes in climate in lands travelled. On the other hand, all scientific research conclude that Menazilname's miniatures reflect and document urban environment, employing a highly individualised artistic style and language. This, then, should also be the case with natural environment. The dissertation sets out to test this thesis by testing the congruence of change and continuity in natural environment in regions with different climates in lands covered. If such stylistic factors as perspective, dimensions and point of view are set aside, color, variety and quantity constitute the three basic criteria of all flora. Thus, changes in climate should be reflected through changes in these three criteria if the miniatures reflect and document reality. In the chapter on flora and the climate all three criteria were tested and no discrepancies were recorded. The 130 miniatures were divided up into five groups based on climate, and dark green was predominant in the“mild climate”region, light green in“land area”, brown in“mountainous, rocky elevated”region and yellow in“desert”region, he pattern was consistent throughout the return trip. The second criterium was met through consistent portrayal of a rich variety of trees and flowers in the“mild climate”region, whereas only pine and apple trees are visible in“rocky, mountainous”region and only palm trees in the“desert”region. The third criterium of quantity is also consistent with changes in climate. In the region with“mild climate”the number of trees in 25 miniatures total up to 542 whereas thetotal number of trees in 61 miniatures of the“rocky, mountaious”region remain at 570 (no trees in 27 miniatures) and in the“desert”region, there are only 257 trees (of which 250 are palm trees) in 54 miniatures. The animal and human figures were also consistent with changes in climate as regards species and function. Thus, we arrived at the conclusion that the criteria used for testing the consistency between natural environment and regions with different climates were met. In the chapter on natural environment and style, we analysed continuity and change in flora portrayed in the miniatures from a different perspective, with the help of detail classified in the chapter on analytical drawings. In general, there is continuity in symbolic flora used in different regions, in spite of some stylistic differences within a specific region. We distinguished 10 different groups with similarities. Thus, we were able to recognise the different styles of artists contributing to the creation of the natural environment in the miniatures. The differences in climate could not be isolated from differences in style. The differences in style involve two interrelated issues dealt with in our dissertation. The first issue is the date of completion of“Menazilname”. Although it is generally accepted that the work was completed during the campaign, it is more realistic to conclude that the“Menazilname ”was completed in the“palace ateliers”after the campaign and then presented to the Sultan. The second issue is the number of artists involved in production of the miniatures. This is an issue for all Islamic works of miniature. In the Ottoman palace, the court artists who penned the miniatures worked in coordination under the supervision of the head artist. In the preparation of this manuscript Nasuh has obviously decided on the general visual language and style, the priorities and the work load for all artists involved.The final product based on observation and exhibiting a highly original overall style is the result of work along the principles set by Nasuh.