Son Dönem Osmanlı ve Modern Türkiye ekonomisinde İslami kamu finansman kaynakları
The Islamic public funding enstruments in The Last Period of Ottoman Empire and Modern Turkey
- Tez No: 419097
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞADUMAN OKUMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Finans Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çalışma Son Dönem Osmanlı ekonomisinde kamu finansman kaynaklarını temel edinerek, gelenek üzerine kurulmuş finansman prensiplerinin zamanla farklı dönem ve süreci takip ederek değiştiğini, farklı enstrümanlar olarak modern Türkiye ekonomisinde kullanıldığını konu edinmektedir. Konunun farklı boyutlarda ele alınması, incelenmesi, araştırılması zaman bakımından sınırlamaya neden olmuştur. Bu sınırlama kapsamında özellikle Osmanlı Son Dönemi ve Türkiye kamu finansmanı türleri ve bunların kullanılmasında İslami prensipler çalışmanın temelini oluşturmaktadır. Araştırma Osmanlı Bankasının kurulmasıyla başlayan tarihi süreçteki kamu finanmanlarını, kullanım alanını, akabinde modern Türkiye kamu finansı tarihindeki enstrüman ve prensipleri temel almaktadır. Özellikle Osmanlı son dönem kamu finansmanın oluşmasındaki temel etkenler, vakıfların üstlendiği röl ve modern Türkiyedeki kamu finansman kaynakları, her iki dönem için kullanılan yöntemler çalışmanın temelini oluşturmaktadır. Aynı zamanda kamu finansının temininde kullanılan kaynaklar, vergi sistemi de karşılaştırılmakta ve her iki dönem için benzerlik teşkil eden özellikler de çalışmaya aktarılmıştır. Sonuç olarak Osmanlı son dönemi ve Modern Türkiye için ister kamu finansman kaynakları, ister bu kaynakların kullanımındaki yöntemler, isterse de iç ve dış borçlanma enstrümanları karşılaştırılmıştır. Aynı zamanda Osmanlıdaki esham, süftece, tahvil gibi faizsiz kıymetli senetlerin günümüzdeki benzer kullanım şekillerinden olan sukukun kullanımı söz konusu olmuştur. Modern Türkiyenin de bu geleneğe ev sahipliği yapması bakımından, sukuk gibi faizsiz senetlerin kullanımı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis is based on public funding sources in the Ottoman economy, founded on principles of financing to different eras and traditions that follow the change process, covers the economy as different instruments used in modern Turkey. The searching, analyzing the dissertation by different branches is caused to restrict the thesis for the definite periods. Especially the last period of Ottoman İmpire, Turkey public financing types and the applications of these instruments by İslamic principles. The dissertation generally is about public financing types from the beginning Ottoman Bank period, its realizing, then the public funding principles and enstruments of Modern Turkey. Especially the last period of Ottoman İmpire, based principles of the formulating public financing, the vaqfs mainly task and the comparing public funding between two periods of Ottoman İmpire and Modern Turkey. At the same time compared resurses of public funding, the tax sistem and the similarity features transferred to the thesis. Finally the dissertation contain the comparing the last period of Ottoman İmpire and Modern Turkey public funding, the main principles of its realising also the internal and foreign debt instruments. At the same time the thesis contain the tupes of non interest debt instruments as esham, suftece, tahvil and its similarly type of nowadays using as sukuk. As the Modern Turkey nativeland for these economical customs, the investagition of non interest types sukuk is get involved in the dissertation.