5227 sayılı Kanun'un incelenmesi ve bu kanunun öngördüğü yerelleşme sisteminin 6360 sayılı Kanun'la karşılaştırılması
Examination of the Law No. 5227 and No. 6360 of the Law as prescribed by the law of the decentralization system comparison
- Tez No: 419096
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın ilk bölümünde ülkemizdeki idari örgütlenme yapısı ele alınıp merkezi idare ve yerel yönetim birimlerine değinilmiştir. Bölümün devamında idari reform kavramının üzerinde ayrıntılı bir şekilde durulmuş, Cumhuriyet döneminden günümüze kadar yapılan idari reform çalışmalarına ilişkin genel bir değerlendirme yapılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde 5227 sayılı Kanun ele alınmıştır. Kanun maddeleri tek tek incelenip, ayrıntılı bir şekilde açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise 5227 sayılı Kanun'un Meclis tutanakları incelenmiş, devamında Cumhurbaşkanı'nın Kanunu veto etme gerekçeleri üzerinde durulmuştur. Bölümün sonunda ise 6360 sayılı Kanun'un getirmiş olduğu sistem ile 5227 sayılı Kanun karşılaştırılmış, iki kanun arasındaki benzerlik ve farklılıklar belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
At the first part of this study, it had been mentioned about the central administration and local goverment units by discussing administrative organization structure in our country. At the continuation of this part, it had been extensively emphasized on the concept of administrative reform and a general evaluation about administrative reform studies that was done since Republic Reform till today had been carried out. At the second part of the study, the law no. 5227 was discussed. Articles were analysed one by one and they had been tried to explain in a detailed way. At the last part of the study, the Parliamentary Minutes of the law no.5227 had been viewed and it was mentioned about the Presidents' veto reasons for the law. At the end of the part, the system brought by the law no. 5227 and the law no.6360 had been compared. The similarities and the differences between these two laws were stated.