Büyük yatırım projelerinin ekonomi politiği ve kentin dönüşümü: İstanbul deneyimleri
Political economy of large investment projects and the transformation of the city: Istanbul experiences
  1. Tez No: 419129
  2. Yazar: ÇAĞRI ÇARIKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KİRMANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu tezde son dönemde İstanbul'da gerçekleşen büyük ölçekli ulaşım projelerinin sosyoekonomik bileşenlerinin değerlendirilmesine yardımcı olacak farklı bir çerçeve oluşturulması denenmiştir. Bu doğrultuda İstanbul'da gerçekleşen üçüncü köprü projesine odaklanılmıştır. Tez araştırmasında nitel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Buna göre öncelikle kentsel rant ve mekân kuramına ilişkin temel açıklamalar yapılmış ve ardından devlet kuramı ile mekân kuramını birlikte ele alan açıklamalara yer verilmiştir. Aynı zamanda devlet, toplum ve mekân ilişkileri kuramsallaştırılmıştır. Daha sonra 1980 sonrasında Türkiye'de kentsel politikalardaki değişimin ana nitelikleri ve belirleyicileri üzerinde kısaca durulmuştur. Ardından İstanbul'un gelişiminin tarihine kentsel gelişme planları üzerinden bakılarak son dönemde gerçekleşen kentsel politikalar anlaşılmaya çalışılmıştır. Son olarak ise İstanbul'daki son dönemdeki büyük ölçekli bir ulaşım yatırımı olarak üçüncü köprü projesi, diğer boğaz köprüleri ve süregiden büyük ölçekli diğer yatırım projeleri ile birlikte ele alınarak İstanbul'daki kentleşme politikası; devlet, toplum ve sınıf ilişkileri üzerinden çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, an attempt has been made to create a different framework that would help evaluate the socioeconomic components of the recent large-scale transportation projects in Istanbul. Accordingly, a special focus has been given to the Third Bridge project in Istanbul. Qualitative research methods have been used during the dissertation research. In this manner, firstly, basic explanations regarding urban rent and space theory have been made and then, interpretations that tackle the state theory and the space theory together have been included. Also, the relations between the state, society and space have been theorised. Secondly, the main characteristics and determinants of the change in the urban policies in Turkey after 1980 have been briefly discussed. Afterwards, the history of Istanbul's development has been examined through urban development plans and an attempt has been made to understand the recent urban policies. Finally, a recent large-scale investment of transportation in Istanbul, the Third Bridge project has been discussed along with the other bridges over the Bosphorus and the other on-going large-scale investment projects, and the urbanisation policies in Istanbul have been analysed through the relations between the state, society and class.