Avrupa Birliği'nin uluslararası güvenlik yaklaşımında Kosova'daki Eulex Misyonu
Accordance with EU security approach rule of law Mission in Kosovo
- Tez No: 419131
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAFET ÇEVİKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Soğuk Savaş sonrası döneme kadar varlığını sürdüren iki kutuplu dünyada, Avrupa Birliği'nin güvenliği konusunda NATO tek unsur olarak yer almaktadır. 1990'larla birlikte oluşan yeni dönemde gerek dünyada gerekse Avrupa Birliği'nde güvenlik algısı değişmiş ve Avrupa Birliği de kendi Güvenlik ve Savunma Politikasını (AGSP) geliştirme gereği duymuştur. Yeni güvenlik algısı, geleneksel tanımı korumakla birlikte ilgi alanlarını çevre, ekonomik istikrar, refah seviyesi ve temel insan hak ve özgürlükleri olarak genişletmiştir. Avrupa Kıtası'nda konvansiyonel bir savaş tehdidi ortadan kalkmakla birlikte, bölgesel ölçekte etnik çatışmalar, nükleer silahların yayılması, göç ve uluslararası suçlar gibi tehditler yeni güvenlik kaygıları olmuştur.AGSP sürecinin hızlı gelişimi Kosova krizi sonrasına rastlamaktadır. 2003 yılına gelindiğinde ise bu oluşum, Avrupa Kıtası dışındaki kriz bölgelerine müdahale edebilen etkili bir askerî ve sivil güç olmuştur.Ortak Güvenlik ve Savunma Politikası altında kurulmuş ve faaliyet gösteren en büyük sivil misyon olma özelliğine sahip olan, AB Kosova Hukukun Üstünlüğü Misyonu (EULEX) bu kapsamda incelenmesi gereken dikkate değer bir örnektir.
Özet (Çeviri)
In existence until after the Cold War period in the bi-polar world, NATO is as a single element about the security of the European Union. In the new periot which began with the 1990s, the perception of safety has changed in the European Union and in the world and also European Union has felt the need to develop their own Security and Defence Policy (ESDP). The new security concept while maintaining the traditional definition expanded the area of interest as the environment, economic stability, welfare and the basic human rights and freedoms. With the extinction of threat of a conventional war in the European continent, the new threats such as regional scale ethnic conflicts, nuclear proliferation, migration and international crime those have become the center of security concerns.The rapid development of the ESDP process coincided after the Kosovo crisis. When it comes to 2003, this formation became an effective military and civilian power which may intervene to crisis areas in the outside of the European Continent.Established and operating in under the Common Security and Defence Policy, the largest civilian mission which has the distinction of being, the EU Rule of Law Mission in Kosovo (EULEX) is a remarkable example that in this context should be examined.