Anonim şirketlerde bağımsız dış denetim
Independent external auditing of incorporated company
  1. Tez No: 419144
  2. Yazar: BETÜL ÇATALOLUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAUF KARASU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Anonim şirketlerde, şirket ortaklarının ve alacaklılarının korunması oldukça önemlidir. Ayrıca, yatırımcıların korunması ve ticari hayatta anonim şirketlere duyulan güvenin sağlanması bu tür şirketlerin etkin bir şekilde denetlenmesi ile mümkündür. Bu nedenle 6102 sayılı TTK ile anonim şirketlerin denetiminde köklü değişiklikler yapılmıştır. Son yapılan mevzuat değişikliklerini dikkate alarak hazırlanan bu yüksek lisans tez çalışmasında; anonim şirketlerde bağımsız dış denetim konusu ayrıntılı olarak incelenmiştir. Anahtar Sözcükler 1. Anonim Şirketler 2. Bağımsız Dış Denetim 3. Denetim 4. Denetim Raporu 5. Türk Ticaret Kanunu
Özet (Çeviri)
Protection of the shareholders and creditors of incorporated companies is very important. In addition, the protection of investors and corporations to commercial life of the trust to ensure the effective monitoring of such companies possible. Therefore, drastic changes are made under the supervision of companies, taking into account the latest changes to regulations prepared a thesis on it; independent external audit issues in incorporated companies were examined in detail. Key Words 1. Incorporated Company 2. Independent External Auditing 3. Audit 4. Audit letters 5. Turkish Commercial Code