Bağımsız denetime tabi olan anonim şirketlerde finansal tabloların denetim uygulaması
Subject to independent audit of financial statements in corporations control applications
  1. Tez No: 391322
  2. Yazar: SEBİLE KÖMÜR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SULHİ ESKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Amerika Birleşik Devletin' de en büyük şirketlerin Euron' un 2001 yılında beklenmedik iflası büyük bir yankı uyandırmıştır. Söz konusu iflasın etkileri tüm dünyada hem muhasebe ilkelerinin hem de denetim şirketlerinin özellikle de denetçi etiği açısından sorgulanmasına neden olmuştur. Bu yaşanan gelişmenin de etkisiyle 50 yılı aşkın sürede yürürlükte bulunan 6762 sayılı Türk Ticaret Kanunu (TTK) yürürlükten kaldırılarak birçok köklü yenilikler ve değişiklikler içeren 6102 sayılı yeni Türk Ticaret Kanunu (TTK) 01 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Yeni TTK ile günümüz koşullarına ve Uluslararası Muhasebe Standartları'na uygun bağımsız denetimin yapılması amaçlanmıştır. 6102 sayılı TTK sermaye şirketlerinde özelliklede tüm anonim şirketlerde zorunlu bağımsız denetim, kamuyu aydınlatma, sermayenin korunması, şeffaflık, pay sahiplerinin hakları ve kurumsal yöntem gibi konularda önemli düzenlemeler getirmiştir. Ancak Bakanlar Kurulu Kararı ile zorunlu bağımsız denetime tabi şirketler için şartlar belirlenmiştir. Zorunlu denetime tabi anonim şirketlerde denetleme kurulu kaldırılmış denetimin anonim şirketlerin dışında yer alan serbest/bağımsız/ dış denetçi tarafından gerçekleştirilmesi benimsenmiştir. Bu çalışmanın amacı, 6102 sayılı TTK' nun getirdiği yenilikler kapsamında anonim şirketlerin finansal tablolarının bağımsız denetimi uygulamasını gerçekleştirmektir. Yeni düzenleme ile geçiş aşamasında karşılaşılacak olası problemler ile uygulamadaki uyumun başarısının tespiti yapılmıştır. Bu çalışmada, teorik incelemenin yanı sıra pratik olarak yeni düzenleme kapsamında bir uygulama da gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada, literatür taraması yapılarak, denetime ilişkin açıklamalar yapılmış, yeni TTK' nun bağımsız denetime dair getirdiği yenilikler ve değişiklikler tespit edilmiştir. Daha sonra denetçi türleri, denetim süreci, teknikleri, aşamaları ve işletmenin denetime tabi finansal tabloları incelenmiştir. Araştırmanın uygulaması İstanbul ilinde faaliyet gösteren bir anonim şirkette finansal tabloların denetimi gerçekleştirilerek yapılan analizler sonucunda elde edilen veriler tablo haline getirilerek yorumlanmış ve bir sonuca ulaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In 2001, the unexpected bankruptcy of Enron which was the one of largest companies of United States had a profound impact. The effects of bankruptcy has led to be analyzed of control companies for ethics of auditors and accounting principles. The development of these experiences also effected Turkish Trade Law of No.6762 which was relevant for more than 50 years. By the new influences, Turkish Commercial Code (No. 6102) came in to effect on July 1, 2012 with radical changes and included many new innovations. By the new law (TCC No. 6102), determining the appropriate and present audit conditions are aimed according to the international accounting standards. According to law No.6102, institutional process has brought important issues. Capital companies, especially all incorporations have to be regulated about mandatory audit, public disclosure, protection of capital, transparency, rights of shareholders. However, Ministers are determined conditions for companies subject to mandatory independent audit of the Council Decision. In incorporations which are subject to mandatory independent audit, internal supervisory board has been removed and an external, independent, control free auditor was adopted to perform. The purpose of this study is performing the audit of financial statements of incorporations, by the scope of the innovations brought by the application of law no 6102 . This study also aims to determine the success or potential problems with compliance in the application process encountered in the transition to the new arrangements. This study also analyses the practical examples as well as theoretical investigations when the new arrangements were carried out in an application. In this study, a literature review has been done, audit was explained, and the new TCC's audit regulations were analyzed about innovations and detected changes. Then auditor types, control processes, techniques, stages and subject to the supervision of the financial statements have been analyzed. Financial statements of an incorporation operating in Istanbul were used for research and application of audit .At the end of study, obtained results were analyzed and performed, interpreted dates were brought into the table and tried to reach a conclusion.