Barış Manço eselerinin Türk müziği makamları bakımından incelenmesi
Study of works of Barış Manço according to Turkish music tunes
- Tez No: 419147
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
Anadolu Rock tarzının temsilcilerinden olan Barış Manço, dünya çapında tanınan bir sanatçıdır. Sanatçının şahsiyeti, gerçekleştirdiğiprogramlar ve müzik alanında yapmış olduğu eserler birçok yönüyle tez konusu olabilecek niteliktedir. Çalışmanın içeriğini, sanatçının eserlerinin Türk Müziği makamları bakımından incelenmesi oluşturmaktadır. Sanatçının icra ettiği, yabancı ve anonim olanlar dışında, bestelemiş olduğu tüm eserleri Türk Müziği makamları bakımından incelenmiş, sınıflandırılmış ve ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Yapılan incelemeler sonucunda varılan sonuçlar uzman görüşüne başvurularak netleştirilmiştir. Barış Manço'nun eserleri hakkında bilgi sahibi olmak isteyen akademisyen ve müzisyenlere konu hakkında farklı bir bakış açısı kazandırmak, çalışmanın diğer bir hedefidir. Sanatçının 98 eseri incelenmiş olup, bu eserlerin 30 tanesi herhangi bir sınıflandırmaya tabi tutulamamış,“minör”veya“majör”ton olarak tespit edilmiştir. Eserlerin 4 tanesi“hicaz”, 17 tanesi“kürdi”, 1 tanesi“mahur”, 29 tanesi“nihavend”, 5 tanesi“rast”, 9 tanesi“uşşak”, 1 tanesi“nikriz”ve 2 tanesi“kürdî'li hicazkâr makamı”olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Being a representative of Anatolian Rockgenre, Baris Manco is a world-known artist. Artist'spersonality, tv shows and works on thefield of music can be a topicfor a thesis in manyways. This work in cludes the study of his Works amongTurkisk Music Tunes. Aside from foreign and public songs, all of his Works that he had composed, have been studied, classified and interpreted. Study's results have been clarified with geting expert comments on them. Another goal for this thesis is togive a different perspective to the acedemic ians and music ians who wants to have more information about Baris Manco's works. 98 of his Works have been studied and 30 of themhave not been able to be classified, justdetermined as minör or majör tunes. His ot her Works have been determined as, 4 of them“hicaz tune”, 17 of them“kürdi”, 1 of them“mahur”, 29 of them“nihavend”, 5 of them“rast”, 9 of them“uşşak”, 1 of them“nikriz ”, and 2 of them“kürdili hicazkartune”.