Barış Manço şarkılarında metinlerarasılık
Intertextuelity in Barış Manço songs
  1. Tez No: 604376
  2. Yazar: MUSTAFA FİLİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ AYNUR GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Türk Dili ve Edebiyatı, Music, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Metinlerarasılık, yeniden yazma işlemidir. Kuramcılar, metinlerarasılığı bir metnin önceki metinlerle ilişkisi, alışverişi şeklinde tanımlar. Araştırıcılara göre yazılacak her şey tükenmiştir. Yazarlar, eski dönem eserlerinden etkilenerek yeni eserler ortaya çıkarırlar. İnsanlar var oldukları andan itibaren iletişim ihtiyacını farklı şekillerde gidermeye çalışıp farklı yollar aramışlardır. Önemli iletişim yollarından biri de müziktir. Müzik parçaları da metinlerden oluştuğuna göre, şarkılarda metinlerarasılıktan da bahsetmemiz mümkündür. Bu bağlamda Türk müziğinin önemli isimlerinden Barış Manço'nun şarkıları incelenmeye elverişlidir. Barış Manço Türk kültürüne oldukça değer veren bir sanatçı olarak, eserlerinde bu unsurlardan oldukça yararlanmıştır. Çağdaş ozan olarak nitelendirilen Barış Manço, geleneği geleceğe taşımıştır. Bu tezin amacı da Barış Manço şarkılarındaki divan ve halk edebiyatı unsurlarını metinlerarası yöntem ile tespit etmektir. Bu amaçla iki yüze yakın kaynak incelenmiş ve en ilgilileri referans olarak kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda Barış Manço'nun eserlerinde Türk halk edebiyatı ve divan edebiyatından pek çok motif tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Intertextuality is considered a study of rewriting. Theorists define intertextuality as the relationship of the former texts with the actual text. According to researchers, there is nothing left to write. Authors are influenced by the works of the old period and come up with new literary works. Throughout the years, people have tried to fullfil their need of communication through different ways. One of these ways of communication has become music. Since music composed of a variety of texts, it is possible to examine the songs in terms of intertextuality. In this regard, it is adequate to examine the songs of one of the important singers of Turkish music: Barış Manço. As a singer who values Turkish culture, Barış Manco reflects Turkish into his works. Barış Manço who has been considered as a modern poet, reflected the old Turkish tradition to his songs. The aim of this study is to identify songs of Barış Manço with regards to divan literature and folk literature and the aspects of these songs in terms of intertextuality.