Vergi Yaptırım Hukukuna ilişkin temel ilkeler kapsamında vergi kabahatleri ve vergi suçlarındaki sapmaların incelenmesi ve Almanya örneği
Exemination the deviations of the tax misdemeanors and crimes under the Tax Sanction Law principles and Germany sample
  1. Tez No: 419158
  2. Yazar: ABDULLAH ÖMERCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF SİBEL ÇAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Vergi yaptırım hukuku, vergi suç ve kabahatleri ile ilgili düzenlemelere aykırı fiiller karşısında müeyyide uygulanmasını öngören kurallar bütünüdür. Bu çerçevede öncelikle kabahat ve suç kavramlarının birbirlerinden ayrılması ve vergi kabahatleri ile vergi suçlarına özgü durumların ortaya konulması gerekir. Daha sonra da yaptırım hukukuna ilişkin temel ilkelerin belirlenmesi ve vergi suçları ile ilişkilerinin değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmamızda, bahsedilen olguların ortaya konulması ve değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Temel ilkelerden sapmaların hukuki düzenlenmelerle engellenmesi vergi yaptırım hukuku sisteminin hukuka uygunluk taşıması açısından önemli bulunmaktadır. Bu çerçevede vergi kabahatleri bakımından kanunilik, eşitlik, cezaların şahsiliği ve kusur ile re'sen araştırma ilkelerinden sapıldığı görülmektedir. Vergi suçları açısından ise hukukun birliği, teklik ve orantılılık ilkelerinden sapmalar bulunmaktadır. Karşılaştırmalı hukuk açısından, Alman Vergi Yaptırım Hukuku Sistemi de Almanya'da incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Tax sanction law is a set of rules that stipulate the application of sanction to acts against the regulations related to crimes and misdemeanors. In this context, it is principally essential that the notions of crime and misdemeanors be distinguished and that states particular to tax misdemeanors and tax crimes be propounded. Then it is essential that basic principles related to enforcement law be determined and their relation to tax crimes be evaluated. In this work, it is aimed to propound and evaluate the aforementioned notions. The prevention of deviance from basic principles by means of legal regulations is particular with regards to accordance of the tax enforcement law to the law. In this context, it is seen that there is deviance from the principles of legality, equality, privity of penalties, flaw(s) and ex officio investigation in terms of tax misdemeanors. In terms of tax crimes, on the other hand, there is deviance from the principles of unity of law, non bis in idem and proportionality. In terms of comparative law, the German Tax Sanction Law has been analyzed in Germany as well.