Mevlânâ Ḫâlid-i Baġdâdî'nin Dîvânı: Tenkitli metin
Dîvân of Mawlânâ Khâlid-i Baghdâdî: Critical text
  1. Tez No: 419167
  2. Yazar: SEYHAN KARDEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAHRETTİN COŞGUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fars Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışma Mevlânâ Ḫâlid'in hayatı ve Dîvânı'nın tenkitli metninden oluşmaktadır. Mevlânâ Ḫâlid, devrinin önde gelen din ve ilim adamlarındandır. İfadelerinde yoğun bir mânâ vardır. Dîvân'ı ilim ve irfanla süslenmiş olup, hikmetler ve güzel söyleyişlerle doludur. Çalışmamız bir giriş ile üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde XIX. yüzyılda Osmanlı Devleti'nin siyasî, iktisadî, sosyal ve kültürel durumu hakkında bilgi verildi. Birinci bölümde Mevlânâ Ḫâlid'in hayatı ve eserleri incelendi. İkinci bölümde Dîvân'da işlenen konular ve el yazması nüshalarının tavsifleri üzerinde duruldu. Üçüncü bölümde ise Dîvân'ın tenkitli metni yer aldı.
Özet (Çeviri)
This study is composed of Mawlânâ Khâlid's live and with critique text of his Dîvân. Mawlânâ Khâlid, was one of the outstanding men of scientist and the reverend of his age. There is deep meanins in his expression. His Dîvân is adorned with science and knowledge and is full of wisdom and good pronounciations. Our study consist an introdiction and three sections. In the introdiction, it is given an account of politic, economic, social and cultural of Ottoman Empire, in XIXth century. In the first chapter, it is concerned with the live, works and sicientific personalitiy of Mawlânâ Khâlid. In the second chapter, it is concerned with an argument of Dîvân and characterizing of its manuscripts. In the third chapter, it is given with critique text of Dîvân.