Râgıp Paşa-Zâde Lutfî Dîvân'ında dinî ve tasavvufî unsurlar
Religious and mystical elements in Râgip Paşa-Zâde Lutfî Dîvân
  1. Tez No: 950006
  2. Yazar: EMİNE FEYZA DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHANUR ÖZKAN BAHAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Türk Dili ve Edebiyatı, Religion, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Klâsik Türk şairlerinin, diğer asırlarda olduğu gibi, XIX. yüzyılda da dinî ve tasavvufî kaynakları rehber edindikleri görülmektedir. XIX. yüzyıl şairlerinden olan Râgıp Paşa-Zâde Lutfî, dinî ve tasavvufî etkiler doğrultusunda şiirler kaleme alan önemli isimlerden biridir. Râgıp Paşa-Zâde Lutfî Dîvân'ı, dinî ve tasavvufî unsurlar bakımından oldukça zengin bir eserdir. Bu dîvân, günümüzde varlığını sürdüren Nakşibendî tarîkatınden izler taşıması açısından da dikkate değer bir konumdadır. Râgıp Paşa-zâde Lutfî'nin hayatını sürdürdüğü beldeler arasında yer alan Hicaz, Mısır, Yemen ve Medine, aynı zamanda Nakşbendî-Hâlidîliğin yaygınlık kazandığı önemli merkezlerdendir. Eserin tahlili, XIX. yüzyılda Nakşî-Hâlidî tarikatının tarihsel süreç içerisindeki konumunu ortaya koyması ve tasavvufun toplumsal yapı üzerindeki etkilerini değerlendirme imkânı sunması açısından önem arz etmektedir. Bu çalışma, Râgıp Paşa-Zâde Lutfî'nin Dîvân'ını, Nakşî-Hâlidî tarîkatının ortaya koyduğu tasavvuf anlayışı ve Mevlânâ Hâlid-i Bağdâdî'nin düşünce yapısının tasavvufa katkıları doğrultusunda ele almayı amaçlamaktadır. Tez, Giriş ve Sonuç bölümü dışında iki bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde dinî unsurlar, ikinci bölümde ise tasavvufî unsurlar incelenecektir.
Özet (Çeviri)
As in other centuries, Classical Turkish poets in the nineteenth century also adopted religious and Sufi sources as their guide. Râgıp Paşa-Zâde Lutfî, one of the poets of the nineteenth century, is one of the important names who wrote poems in line with religious and mystical influences. Râgıp Paşa-Zâde Lutfî Dîvân is a very rich work in terms of religious and mystical elements. This dîvân is also noteworthy in that it bears traces of the Naqshbandi order, which continues to exist today. Hejaz, Egypt, Yemen and Medina, which are among the places where Râgıp Paşa-zâde Lutfî lived his life, are also important centers where Naqshbandî-Khalidism gained widespread popularity. The analysis of the work is important in terms of revealing the position of the Naqshbandī-Khalidī order in the historical process in the nineteenth century and providing the opportunity to evaluate the effects of Sufism on the social structure. This study aims to analyze Râgıp Paşa-Zâde Lutfî's Dîvân in line with the understanding of Sufism put forward by the Naqshî-Hâlidî order and the contributions of Mawlânâ Hâlid-i Baghdâdî's thought structure to Sufism. The thesis consists of two chapters apart from the Introduction and Conclusion: In the first part, the religious elements will be analyzed and in the second part, the Sufi elements will be analyzed.