Mortgage Krizinin genel bir analizi ve kriz sonrası alınan önlemler
A general analysis of the Mortgage Crisis and precautions taken after the crisis
- Tez No: 419185
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LATİF ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
2007 yılı sonlarında ABD Mortgage piyasasında başlayan dalgalanma, zamanla likidite krizine dönüşmüş, ABD ve AB başta olmak üzere tüm dünyaya yayılarak ?küresel? bir kriz haline gelmiştir. Küresel bir hal alan Mortgage krizi, dünya genelinde ekonomik büyüme başta olmak üzere, istihdam ve ticaret hacmi üzerinde olumsuz etkiler meydana getirmiştir. Türkiye ise krizden farklı kanallardan etkilenmesine rağmen, diğer ülkeler gibi büyük boyutlara ulaşan ciddi olumsuzluklar yaşamamıştır. Kriz sonrası özellikle ABD ve AB gibi gelişmiş ülkelerde birçok finans kuruluşu zarara uğrayıp, batık banka sayısının artış gösterdiği bir dönem yaşanırken, Türkiye'de 2001 krizi sonrası alınan önlemler ve sağlam yapısıyla Türk bankacılık sektörü diğer ülkelere göre krizden fazla etkilenmemiştir. Tüm dünya ekonomilerinde olumsuz etkilerini hissetiren Mortgage krizine karşı başta ABD ve AB olmak üzere birçok ülkede önlemler alınmıştır. Özellikle finans sektörünü olumsuz etkileyen Mortgage krizi sonrası birçok ülkede zarara uğramış finans kuruluşlarının kurtarılması için kurtarma paketlerinin hazırlandığı, batık bankaların kamulaştırılması gibi müdahaleci anlayışlara gidildiği gözlenmiştir. Türkiye'de ise talep artırmak ve istihdam artışını sağlamak için ciddi adımlar atılmıştır. Olumsuz etkileri sebebiyle 1929 Büyük Dünya Buhran' ı ile karşılaştırılan Mortgage krizinin derinliği 1929 yılındaki krizden daha yıkıcı olmuş, etki alanı ise çok daha geniş alanlara yayılmıştır. Bu özellikleriyle de Mortgage krizi tüm dünya ekonomilerini etkisi altına alan ?küresel? bir krize dönüşmüştür.
Özet (Çeviri)
The fluctuation in the US mortgage market which started at the end of the year 2007, was transformed in time into a liquidity crisis, and it turned out to become a ? global? crisis which was spread all over the world; especially in the USA and EU. The mortgage crisis became a global phenomenon, it caused negative effects on employment, trade, and especially on the economical growth. Although Turkey has been affected by the crisis in other ways, it hasn?t experienced the same catastrophic situations which were faced by other countries. While especially in highly developed countries like the USA and EU many commercial finance companies suffered losses after the crisis, and while the number of bankrupt banks were increasing, the Turkish banking sector wasn?t as much influenced by the crisis as other countries, because many precautions were taken and the structure of the banks were solid after the fatal crisis Turkey had undergone in the year 2001. The negative effects of the mortgage crisis was felt by all the worlds? economy, and especially the economy of USA and EU, which caused many countries to be precautious. Bailouts were arranged to rescue the finance companies which suffered losses in many countries after the mortgage crisis which had adversely effected the finance sector especially, it was observed that interfering mentalities like publicising bankrupt banks were performed. Effective interventions were taken for increasing the demands and increasing employment in Turkey. It was found out in a comparison of the world crisis of 1929 and the mortgage crisis that, the depth of the mortgage crisis was more devastating, and its impact area was spread over wider fields. The mortgage crisis has been transformed with these features into a ? global? crisis which effected all the world?s economies.