Uluslararası ticari tahkimde uyuşmazlık çözümünün uygulanacak hukuk açısından incelenmesi
The review of applicable law to the substance of the dispute in international arbitration
  1. Tez No: 419203
  2. Yazar: ÖZDEMİR KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Hukuku ve Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Ticaretin uluslararası uygulamaları ile birlikte otoriteden bağımsız olarak ortaya çıkan özel ticari yargılama olan Uluslararası Ticari Tahkim yargısı farklı ulusal hukuk sistemleri ile birlikte çalışma ihtiyacı nedeniyle birden çok devlet otoritesinin siyasal, sosyal, kültürel ve ekonomik etkisine maruz kalmıştır. Dolayısıyla uluslararası ticari sözleşme ile ilişkili ticari uyuşmazlığın çözümünün birden çok devlet ile bağlantı içerisinde olması nedeniyle belirli bir hukuk sistemi kapsamında değerlendirilmesi yerinde değildir. Uluslararası ticaretin sürekliliği ve gelişiminin sağlanması maksadıyla ulusal hukuk sistemlerinin küresel düzeyde standardizasyonu sağlanarak birbirleri ile uyumlu uluslararası ticaret hukuku yaratmak zorluğu ortaya çıkmıştır. Uluslararası ticaret hukukunun yaşayan bir hukuk dalı olması ticari uyuşmazlığın çözümüne uygulanacak maddi hukukun -ulusal hukuk, hukuk kuralları, sözleşme hükümleri ve taraf davranışları, hakkaniyet ve nesafet veya dostane aracı- öngörülebilirlik sağlamasını ön plana çıkarmıştır. Ticari uyuşmazlığın çözümüne uygulanacak maddi hukukun bağlantılı olduğu birden çok devlet ulusal hukuk sisteminin kısıtlamaları içinde uyuşmazlığın çözümüne uygun olup olmadığına ilgisiz kalması muhtemel açık seçim yapılabildiği gibi zımni olarak klasik öğretilerde açıklandığı gibi ticari uyuşmazlığın niteliğine göre uygulama alanı bulan bağlama noktaları ve kanunlar ihtilafı kurallarının yürütülmesi ile veya çağdaş uygulama olan doğrudan tespiti yapılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The private commercial judgement which emerged together with international practice of the commerce independent from authority is that international commercial arbitration needs to work with different several national law system influenced from states authorities' own political, social, cultural and economic structure. Because of the remedy of the commercial dispute in relation with international commercial contract is connecting with several states, it is not appropriate to interpret under the coverage of the precise law system. It was necessary to create a compatible international commercial law by providing the standardization of national law systems at global level for the sake of sustainability and development of the international commerce. Due to international commercial law is usually referred to as a living law discipline in dynamic field, the applicable law to substance of the dispute in international commercial arbitration -law (national law), rules of law, the terms of the contract, parties' behaviour, the usages of the trade applicable to the transaction, ex aequo et bono or amiable compositeur- have to be provide the predictability. The law as applicable to the substance of the commercial dispute connecting with several states can be determined within limitation of the national law systems basis either express choice or tacit (implied) choice with using of the conflict of laws rules mentioned on ordinary doctrine or alternatively direct determination as a contemporary practice.