Avrupa Birliği eşleştirme projelerinin işleyişi ve Türk hukuk sistemine katkıları
  1. Tez No: 419202
  2. Yazar: AHMET KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Hukuku ve Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
AB'nin yeni üye devletleri kabulü sürecinde 1998 yılında uygulamaya koyduğu bir yakınsama aracıda eşleştirme mekanizmasıdır. Başladığı zamandan bu güne aday ülkelerin yakınsanması kapsamında 1300'ün üzerinde proje gerçekleştirilmiştir. Bu projeler sayesinde aday ülkelerin idari ve adli sistemleri amaçlar doğrultusunda yeniden yapılandırılmıştır. Böylelikle topluluk mevzuatının uygulanabilirlik kapasitesi artırılmış ve Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA) kapsamında, tüm sektörlerde kurumsal yapıları güçlendirmek için bu programlar kullanılmıştır. Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB)'ne üyelik sürecinde AB müktesebatına uyum sağlaması, bu kapsamda AB tarafından verilen Katılım Ortaklığı Belgesi ve Türkiye tarafından hazırlanan Ulusal Programda yer alan yükümlülükleri yerine getirmesini kolaylaştırmak maksadıyla AB tarafından çeşitli fonlar 17 Aralık 2001'den itibaren Türkiye'nin kullanımına açılmıştır. Araştırmamızda birinci bölümünde AB'nin aday ülkeleri yakınsama yaklaşımını ikinci bölümünde AB Fonları ile bu fonların kullanım çerçevesi, üçüncü bölümünde eşeleştime projelerinde bilinmesi gereken hususlar, dördüncü bölümde hukuki mevzuat incelemesi, beşinci bölümde kurumların proje yönetim teşkilatlanmaları, altıncı bölümde projelerin üst yönetici onayının alınması süreci, yedinci bölümde proje fişinin hazırlanamsı, sekizinci bölümde proje yönetim süreci, dokuzuncu bölümde proje sözleşmesinin çerçevesi, onuncu bölümde kullanılan yazışma örnekleri, onbirinci bölümde örnek bir AB projesinin incelenmesi, onikinci bölümde AB projeleriyle Türk Hukuk Sisteminde Uygulayıcı konumda bulunan kurumlara sağlanan katkılar ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The article is to show the twinning mechanism as a convergence tool in a states accession process. Since it's beginning in 1998 more than 1300 projects have been carried out in the scope of candidate states' convergence process. Due to these projects the states' administrative and judicial systems have been restructured. Thus, the capacity of Union legislation's applicability enhanced and the programs have been used to strengthen the institutional structures in all the sectors in the scope of instrument for Pre-Accession Assistance. Starting from the December 17, 2001 various funds were launched for use in Turkey in order to ensure compliance with the EU acquis communautaire within the accession process of the state and to facilitate the fulfillment of the obligations which are specified in the Accession Partnership Document and National Programme of Turkey. The important issues were rised in the study. The first chapter covers the convergence approach of candidate countries to the European Union; the European Union Funds and their use are the scope of the second chapter; the third chapter is to define which issues matter for the convergence projects; the review of the legislation is given in the forth chapter; the structure of the project management organizations is reviewed in the fifth chapter; chapter six examines the project executive's approval process; the preparing of the project fiche, the project management process and the framework of the project agreements are covered in the three following chapters; chapter ten and eleven review respectively the correspondence samples and the analysis of the European Union project's sample; the twelfth chapter is to define the contribution provided for in the Implementing institutions in the Turkish legal system with the European Union project.