Dış ticaretteki bürokratik engellerin lojistik sektörüne etkileri
The effects on the logi̇sti̇cs sector of the bureaucrati̇c barri̇ers i̇n forei̇gn trade
- Tez No: 419204
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RANA ATABAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticari Diplomasi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada lojistik, dış ticaret ve bürokrasi kavramları incelenmiş, dış ticaretteki bürokratik engellerin lojistik sektörü üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Dünyada ve Türkiye'de dış ticaretin boyutları ve çerçevesi çizilmeye çalışılmış, Türkiye'nin dünya ticaretinde ki yeri hakkında bilgiler aktarılmıştır. Dış ticaretin serbestleşmesinin toplumsal refaha fayda sağlayıp sağlamadığı konusunda düşünceler paylaşılmıştır. Dış ticaret ve lojistik gibi sektörlerde yapısal sorunlara dikkat çekilmiş ve yanı sıra dış ticaret işlemlerinde uygulamada karşılaşılan sorunlar belirlenerek örnek olaylarla söz konusu sorunların bürokrasiden kaynaklanan problemlerine dikkat çekilmiştir. Çalışmanın sonuç bölümünde lojistik sektörünün yapısal sorunlarının ve uygulamada karşılaşılan bürokratik engellerin ortadan kaldırabilmeleri ile ilgili görüş ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study logitics, foreign trade and bureaucratic notions are examined, the effects of bureaucratic obstacles on foreing trade and logistics sector are investigated. The dimension of foreign trade is endeavoured to determine in Turkey and in the World, some information about the position of Turkey in the worl trade is presented. Thoughts regarding whether the liberalization of foreign trade is beneficial to social welfare have been shared. it has been drawn attention to the structural problmes in sektor such as foreign trade and logstics. Moreover the difficulties encountered in practice of foreign trade operations have been identified and some of these difficulties that are arised from bureaucracy have been pointed and sample cases. At the and of the study opinions and ideas about how to eliminate the structural problems in foreign trade and logistics sector and bureaucratic barriers encountered in practice have been presented.