Vladimir Putin dönemi (2000 - 2008) Rusya Federasyonu'nun enerji politikaları
Vladimir Putin's era energy policies of the Russian Federation
- Tez No: 419215
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
- Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ulusal ve Uluslararası Güvenlik Stratejileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Enerji, 19. yüzyıldan bu yana devletlerin dış politikalarının en önemli parçasını oluşturmaktadır ve uluslararası politikada önemli bir rol oynamaktadır. Hızlı nüfus artışı, gelişmekte olan ülkelerin artan enerji ihtiyacı günümüzde enerjinin önemini daha da artırmakta ve devletleri enerji bağlamında dış politikalar izlemeye itmektedir. Rusya, zengin hidrokarbon enerji kaynaklarına sahiptir ve bu nedenle küresel enerji pazarlarında önemli bir enerji aktörü olarak rol oynamaktadır. Sovyetler Birliği'nin dağılması ile birlikte Hazar Havzası, Orta Asya ve Kafkasya bölgelerinde zengin enerji kaynakları keşfedilmesi ve 1990'lardan sonra doğal gazın kullanımın artması Rusya'nın enerji alanındaki önemini daha da artırmış ve Rusya küresel enerji pazarlarında stratejik anlamda önem kazanmaya başlamıştır. Vladimir Putin'in Devlet Başkanı olması ile Rusya'da yeni bir dönem başlamış ve Putin Rusya'yı yeniden süper güç yapma hedefi ile ortaya çıkmıştır. Putin Rusya'nın zengin enerji kaynaklarını ülkesini tekrar süper güç yapma yolunda kullanarak çok yönlü enerji politikaları takip etmiş ve bu doğrultuda Asya-Pasifik, Avrupa, Orta Asya, Hazar Havzası'nda aktif bir oyuncu olmaya çalışmıştır. Ülkesinin çıkarlarını gerçekleştirebilmek için dış politikada enerjiyi bir araç olarak kullanmış, Gazprom gibi bir dev yaratarak hem dış politika hedeflerine ulaşmak istemiş hem de iç politikadaki konumunu sağlamlaştırmak istemiştir. Putin, dönemi boyunca enerjiyi hedeflerinin temel dayanağı olarak görmüş, enerjiyi iç politikada kullanarak siyasi zeminini sağlamlaştırmış ve dış politikada da hedefleri doğrultusunda enerji önemli bir rol oynamıştır.
Özet (Çeviri)
Energy has been forming the most important part of foreign policies of states since 19th century and play significant role in international policy. Rapid population growth, increasing energy needs of developing countries to further increase the importance of energy in our today and make states pursue foreign policy in the context of energy. Russia has rich hydrocarbon resources and thus play as a significant energy actor in the energy markest. By the disintegration of Soviet Russia the discovery rich energy resources in yhe Hazar Basin, Central Asia, Caucasia and after 1990s increasing of utilization natural gas further upgraded the importance of Russia and Russia gained strategically signifigance in global energy markets. Along with being the president of Vladimir Putin started a new era in Russia and Putin appeared with the goal of making Russia a greta power. Putin pursued versatile energy policies by using Russia's rich energy resorces in the way of making of Russia great power and in this regard tried to active player Asia-Pasific, Europe, Central Asia, Asia and Hazar Basin. Putin used energy as a tool in Russia's foreign policy to realize national concerns and both wanted to reach the goals of foreign policy by creating Gazprom and wished to consolidate his position in the Russian domestic policy as well. Putin considered anegy as a mainstay of his goals, consolidated his political ground in domestic policy by using energy and pursued successful energy policy in foreign policy during the period.