The Absurdist autlook on the position of the anti-heroic couple as found in Shakespeare's Rosencrantz and Guilddenstern in Hamlet Samuel Beckett's waiting for Godat and Tom Stoppard's Rosencrantz and Guildentern are Dead
  1. Tez No: 41574
  2. Yazar: İLAY ERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın Giriş kısmında,“soytarı”,“karşı-kahraman”,“ikili”ve“uyumsuz”dünya görüşü kavramlarının tanımları yapılmıştır. Buradaki amaç çalışmada geçen ve kullanılan bu kavramları okuyuculara açıklamak ve incelenen oyunları bu kavramlar bağlamında tanıtmaktır. Birinci Bölüm'de, Shakespeare ' in oyunu Hamlet ' teki Rosencrantz ve Guildenstern adlı karakterler“karşı-kahraman”,“soytarı”,“ikili”ve“uyumsuz”dünya görüşü bağlamında incelendi. İkinci Bölüm'de ise Samuel Beckett'in Godot ' yu Beklerken adlı oyununun iki baş kahramanı Vladimir (Didi) ve Estragon (Gogo) yukarıda belirtilen kavramlar bağlamında incelendi. Üçüncü Bölüm'de, Tom Stoppard'ın Rosencrantz ve Guildenstern Öldüler adlı oyununda iki karakter olan Ros ve Guil yine“uyumsuz”dünya görüşü,“karşı-kahraman”,“soytarı”, ve“ikili' konumları bağlamında incelendi. Sonuç Bölümün'de, çağdaş ingiliz yazarı Tom Stoppard'ın Rosencrantz ve Guildenstern Öldüler adlı oyununda, Shakespeare ' in Hamlet trajedisinde yer alan Rosencrantz ve Guildenstern adlı gülünç ikiliyi, çağdaş, sıradan insanı, Samuel Beckett'in Godot ' yu Beklerken adlı oyunuyla sunduğu ”uyumsuzluk tiyatrosu" modeli bağlamında dile getirirken nasıl değerlendirdiği incelendi.
Özet (Çeviri)
The Introduction gives a general definition of four key concepts that the thesis focus on:“the clown”,“the anti-hero”,“the couple”and“the absurd”. Part I focuses upon and comments on Rosencrantz and Guildenstern in Shakespeare's play Hamlet. These two characters are examined from the point of view of“the clown”,“the anti-hero”,“the couple”and“the absurd”. Part II focuses upon Vladimir (Didi) and Estragon (Gogo) in Beckett's Waiting for Godot analyzing the characterestic qualities of this anti-heroic clownish couple from the absurdist point of view. Part III focuses upon Ros and Gull in Tom Stoppard's Rosencrantz And Guildenstern Are Dead pointing to their clownish, anti-heroic and absurdist position as two modern intellectuals who cannot control the world around them. Conclusion discusses how Tom Stoppard's Rosencrantz And Guildenstern Are Dead emerges from the complex background presented by Waiting for Godot and Hamlet ; how Shakespeare's noblemen Rosencrantz and Guildenstern are linked with Beckett's couple Didi and Gogo through Shakespeare's treatment of the clownish couple as anti-heroes and Tom Stoppard's depicting the position of the modern, ordinary man, on the absurdist model set by Samuel Beckett in Waiting for Godot.