İhsan Oktay Anar'ın Puslu Kıtalar Atlası romanında söz varlığı
The vocabulary in Ihsan Oktay Anar's novel Puslu Kıtalar Atlası
  1. Tez No: 419246
  2. Yazar: AYŞE ŞAHİN İLGÖR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN DURGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 515
Özet
Bu çalışmada, İhsan Oktay Anar'ın“Puslu Kıtalar Atlası”adlı romanındaki söz varlığının ortaya konması amaçlanmıştır. Dil biliminin sözcük bilimi alanıyla ilgili olan çalışmada Doğan Aksan'ın“Türkçenin Sözvarlığı”adlı eseri temel çerçeve olarak alınmış, başka kaynaklar ve romandaki söz varlığı göz önüne alınarak bir sınıflandırma yapılmıştır. Araştırma, son dönem Türk romanına ait bir örnekten hareketle, söz varlığı ile ilgili tespitler yapmayı amaçlayan betimsel nitelikli metin inceleme çalışmasıdır.“Giriş”bölümünde çalışmanın problemi tespit edilmiş; amacı ve önemi açıklanmış; çalışma ile ilgili varsayımlar, sınırlılıklar ve tanımlar verilmiştir.“İlgili Alanyazın”bölümünde sözcük ve söz varlığı tanımlanmış, söz varlığının içerdiği ögeler ayrıntılı bir biçimde açıklanmış, tez konusu doğrultusunda daha önce yapılan çalışmalar tanıtılmıştır.“Yöntem”bölümünde araştırmanın modeli, bilgi toplama kaynakları hakkında bilgi verilmiştir.“Bulgular ve Yorumlar”bölümünde İhsan Oktay Anar'ın hayatı, sanatı ve“Puslu Kıtalar Atlası”adlı romanı hakkında bilgiler verilmiştir. Romandaki söz varlığı ögeleri kavram alanlarına göre sınıflandırılmış, eserde geçen deyimler ve ikilemeler tespit edilerek romanda geçtikleri satırlar sayfa numaraları ile birlikte verilmiştir. Alıntı söz ve sözcüklerle ilgili tespitlerde bulunulmuştur. Romanda geçen kişi ve yer adlarının dizini hazırlanmış ve“Puslu Kıtalar Atlası”romanının gramatikal dizin çalışması yapılmıştır.“Sonuç ve Öneriler”bölümünde araştırmanın bulgularına dayalı olarak elde edilen genel sonuçlara yer verilmiş ve önerilerde bulunulmuştur.“Kaynakça”bölümünde araştırmada yararlanılan kaynakların listesi verilmiştir. İnceleme sonucunda İhsan Oktay Anar'ın“Puslu Kıtalar Atlası”adlı eserinin söz varlığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Türk dili ile eser veren bir yazarın, bir eserinin söz varlığının incelenmesi ile de Türkçenin gerçek söz varlığının ortaya çıkarılmasına katkı sağlanacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The study aimed to reveal the presence of vocabulary in the novel“Puslu Kıtalar Atlası”of İhsan Oktay Anar. In the study, which is related to the lexicology in linguistic science, the study of Doğan Aksan's“Türkçenin Sözvarlığı”was taken as the basic framework, a classification was made by taking into account the other sources and vocabulary in the novel. The study starting from a sample of recent Turkish novel is descriptive text analysis which aims to determine the vocabulary. The problem of the study was identified in“Introduction”; the purpose and the significance were explained; assumptions, limitations and definitions were given. Lexeme and vocabulary were described, the components of the vocabulary explained in detail, and the earlier studies in line with the topic were introduced in“Related literature”. In“Methods”, the information was given about the model of the study and the data collection resources. In“Results and Comments”, information was given about Anar's life, his art and his novel“Puslu Kıtalar Atlası”. The components of vocabulary in the novel classified according to the concept of field work, the phrases and reduplications were detected and provided with the page numbers. Quotation was detected. The index related to the names of the people and the places in the novel was given and the grammatical index study of the novel“Puslu Kıtalar Atlası”was conducted. In“Conclusions and Recommendations”, general results obtained based on the findings were given and suggestions were made. A list of resources used in the study was given in“References”. Vocabulary has been tried to be determined as a result of the examination of Anar's“Puslu Kıtalar Atlası”novel. With works in Turkish language, an author who has made significant contributions to the presence of vocabulary in the Turkish language, by examining the vocabulary in one of his works it is also expected to contribute to uncover the true vocabulary presence in the Turkish language.