İşitme engelli öğrencilerin biçimbilim farkındalık becerilerinin işiten akranları ile karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparing the morphological awareness skills of deaf and hearing students
- Tez No: 419274
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSA BİRKAN GÜLDENOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, işitme engelli lise düzeyi öğrencilerin biçimbilim farkındalık düzeylerinin işiten akranlarıyla karşılaştırmalı olarak incelenmesidir. Araştırmaya Ankara ilinde 10 ve 11. sınıf düzeylerinde öğrenim gören 59 işiten ve 53 işitme engelli öğrenci olmak üzere toplam 112 öğrenci katılmıştır. Katılımcılar, 2014-2015 eğitim öğretim yılında Ankara ilinin Altındağ ilçesindeki İşitme Engelliler Özel Eğitim Meslek Lisesi ve Ankara ilinin Etimesgut ilçesindeki İMKB Teknik Meslek Lisesinde eğitim alan öğrencilerden oluşmaktadır. Araştırmada katılımcıların belirlenmesi ve biçimbilim farkındalık becerilerinin değerlendirmesi amacıyla bir bilgi formu, bir bilgisayar işlemi ve iki farklı kağıt-kalem işlemi kullanılmıştır Araştırmanın veri toplama aşamasında toplanan tüm veriler SPSS for Windows 17.0 paket programı yardımıyla analiz edilmiştir. Yapılan analizler iki aşamada gerçekleştirilmiştir. İlk olarak, işiten ve işitme engelli öğrencilerin iki farklı düzeydeki biçimbilim farkındalık becerisi değerlendirme işlemlerinden elde ettikleri puanlar çok değişkenli varyans analizi (GLM- Anova) ile karşılaştırılmış, ardından da çalışmanın ana grubu olan işitme engelli öğrencilerin işlemlerde yaptıkları hatalar her iki düzey ve ek türüne göre ayrı ayrı oluşturulan hata analizleri ile betimlenmiştir. Araştırmanın sonucunda işiten ve işitme engelli öğrenci gruplarının biçimbilim farkındalık becerisi hata ortalamaları karşılaştırılmış ve iki grubun hata ortalamalarının istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gösterdiği bulunmuştur. Ortaya çıkan bu farklılık ise işitme engelli öğrencilerin sahip oldukları dil ve okuma becerileri temelinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to comparatively examine morphological awareness students with and without hearing impairments. The study included 112 high school students of which 53 were students with hearing impairments and 59 were students without hearing impairments and who attended 10th and 11th grades in Ankara city. The participants consisted of students who attended Special Education Vocational High School for Students with Hearing Impairments in Altındağ Province of Ankara city and İMKB Technical Vocational High School in Etimesgut Province of Ankara city during the school year of 2014 and 2015. In order to identify the participants of this study and assess their morphological awareness skills an information form, a computer task, and two different paper-pencil tasks were used. All data collected were analyzed through SPSS for Windows 17.0 software package. A two-stage data analysis was performed. Firstly, a multivariate analysis of variance (GLM-Anova) was performed to compare the scores of students with and without hearing impairments on two different levels of morphological awareness skill assessment tasks, then mistakes of students with hearing impairments, who constituted the main study group, on both levels of the tasks and in terms of morpheme types were described by using separate error analyses. The results of this study showed that the mean errors of groups who participated in this study did statistically differ in terms of the two processing levels. Findings were discussed on the basis of language and reading skills that deaf students have.