Sevim Ak'ın çocuk romanlarının sözvarlığı açısından çözümlenmesi
Vocabulary based analysis in Sevi̇m Ak's children novels works
  1. Tez No: 419278
  2. Yazar: ÖZDEN ÖZDEMİR METE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimin Kültürel Temelleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu çalışmanın amacı, Sevim Ak'ın çocuk romanlarında sözvarlığını oluşturan dilsel öğelerin ve bu öğelerin kullanım sıklıklarının belirlenmesidir. Yazarın çocuk edebiyatı yapıtlarından roman türünde olan 12 kitabı incelenmiştir. Kitaplar içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Verilerin çözümlenmesinde sıklık ve yüzde hesaplamaları yapılmıştır. Çalışmada“Türkçe'nin sözvarlığı”ana kategori;“atasözleri”,“deyimler”,“ikilemeler”,“terimler”,“ilişki sözleri”,“kalıplaşmış sözler”,“çeviri sözcükler”,“yabancı sözcükler”,“bilmeceler”,“tekerlemeler”,“argo sözcükler”ve“Anadolu ağızları”ise alt kategoriler olarak belirlenmiştir. Yazarın tüm romanları sözvarlığı açısından taranıp, her bir kitaptaki sözvarlıkları girdikleri sınıfa göre abecesel sıralanarak belirtilmiştir. Her kitap için sözvarlıklarını oluşturan dilsel öğelerin sıklık ve yüzdelerinin belirtildiği çizelgeler oluşturulmuştur. Bu çalışmada, yazarın romanlarında sözvarlığını oluşturan çeşitli öğelere yer verdiği sonucuna ulaşılmıştır. Bu öğeler arasında ikilemelerin geniş yer tuttuğu görülmüş ardından deyimlerin, yabancı sözcüklerin, terimlerin, ilişki sözlerinin, argo sözcüklerin geldiği saptanmıştır. Yazarın romanlarda kalıplaşmış sözlere hiç yer vermediği; Anadolu ağızları, atasözleri, tekerlemeler ve bilmeceleri ise diğer sözvarlığı öğelerine oranla çok daha az kullandığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the structure and the frequency of vocabulary items in Sevim Ak's children literature novels works. Among the other genres, twelve children novels of the writer were analyzed. The books were analyzed using the content analysis method. The frequency and the percentage calculations were made in analyzing the data. In this study“Turkish vocabulary”is the main category;“proverbs”,“idioms”,“redublications”,“terms”,“including expressions showing social relations among people”,“fixed expressions”,“anagrams”,“foreign words”,“riddles”,“tongue twisters”,“slang words”and“Anatolian dialects”are defined as sub-categories. By scanning the content in all the novels of the author, vocabulary items in every book were stated by ranging alphabetically based on their catagories. The charts reflecting the frequency and the percentages of vocabulary items were made for each book. In this study it was concluded that the author includes various items that make up vocabulary in her novels. Among these items it was seen that redublications have an extensive coverage and it was appointed that idioms, foreign words, terms, including expressions showing social relations among people, and slang words come next. In the author's novels, it was deduced that she never included fixed expressions and used Anatolian dialect, proverbs, tongue twisters and riddles much less compared to other vocabulary items.