Türkiye – AB dış ticaret istatistiklerinin karşılaştırılması:2002 – 2014
A comparison of the foreign trade statistics between Turkey and the EU: 2002 - 2014
  1. Tez No: 419324
  2. Yazar: MEHMET METİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENVER GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Ekonomik entegrasyonun üyelerine sağlaması beklenen potansiyel büyüme etkileri literatürde üzerinde önemle durulan bir konudur. Avrupa Birliği 1950'lere dayanan; tarihiyle köklü bir entegrasyon olması ve Türkiye'nin de aday ülke konumunda olması nedeniyle, bu ülkelerle olan dış ticaret göstergeleri bu çalışmanın temel inceleme alanını oluşturmaktadır. Bu çalışmada Türkiye-AB dış ticaret ilişkileri incelenirken AB-28 için 2002- 2014 dönemi dış ticaret istatistiklerinden yararlanılmaktadır. Bu dönem içerisindeki dış ticaret verileri, özellikle AB'ye üye 28 ülkenin tek tek Türkiye'nin ihracat ve ithalatındaki payları ele alınarak değerlendirilmektedir. Yıllar itibariyle dış ticaret istatistikleri değerlendirildiğinde, veri dönemin başlarındaki oranlara göre bir düşüş görülmekteyse de AB Türkiye'nin önemli bir ticaret ortağıdır.
Özet (Çeviri)
Potential growth effects that economic integration is expected to provide for its members is an essential subject overemphasized in literature. Based on 1950s, European Union; because it is a well-established integration with its history and Turkey is a candidate country, foreign trade indicators with these countries are the main research areas of this study. While examining the Turkey- European Union foreign trade affairs in this study, for European Union 28, foreign trade statistics of 2002-2014 period is used. Foreign trade statistics in this period is evaluated by considering the shares of especially the 28 EU member country in export and import of Turkey. When the foreign trade statistics are considered by years, even if a decline in the rates is noticed, the EU is a major trading partner of Turkey.