Turkiye'de devlet hastanelerinde bütçe yönetimi, taşanan sorunlar ve çözüm önerileri (İzmir Dr Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi örneği)
the budgeting problems and solution proposals for public hospitals in Turkey
  1. Tez No: 419530
  2. Yazar: NURGÜL ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEFİKA DEMİRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
TÜRKİYE'DE DEVLET HASTANELERİNDE BÜTÇE UYGULAMALARI, SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ (İZMİR DR SUAT SEREN GÖĞÜS HASTALIKLARI VE CERRAHİSİ EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ ÖRNEĞİ) Bu çalışmada Türkiye'de devlet hastanelerinde daha kaliteli sağlık hizmeti sunulması için bütçeleme de yaşanan sorunlar tespit edilerek, çözüm önerileri sunulması amaçlanmaktadır. Ayrıca, çalışmaya konu olan Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğitim Ve araştırma Hastanesi örneğinde, kamu hastanelerinin bütçe tahminleme konusundaki yetenekleri ortaya konulmaya çalışılacaktır. Bütçe uygulamalarına ilişkin yapılan analiz, 2008-2011 yılları arasındaki bütçe ve gerçekleşme tablosu değerlerini kapsamaktadır. Çalışma bütçeyi etkileyen belli başlı gelir ve gider kalemleri üzerinde yapılmıştır. Çalışmada, hesapların analizleri her yıl ve her kalem bazında yapılmıştır. Bu analizlere ek olarak hesaplar konusunda ortalama karşılaştırma analizleri de yapılarak çalışma kapsamında değerlendirilmiştir. Öncelikle yıllar bazında hesapların değişkenliklerinin istatistiksel anlamlılıkları test edilmiştir. Ardından kalemler bazında, gerçekleşen değerler ile tahmin edilen değerler arasındaki ilişki ortaya konmuştur. Bu analizler için Friedman Testi ve Wilcoxon Signed-Rank Testi kullanılmış ve sonuçlar yorumlanmıştır. Çalışmaya konu olan hastane yapmış olduğu bütçe tahminleri ile gerçekleştirme konusunda başarılı bulunmuştur. Ancak bütçeleme biriminde çalışan eleman, alt yapı, sistem ile ilgili yetersizlikten kaynaklanan sorunlar olduğu tespit edilmiştir. Sağlık Bakanlığı tarafından 2012 yılı itibarı ile Analitik Bütçe Dönemine geçilmiştir. Çalışmada yıllar bazında karşılaştırma olanağı sağlanabilmesi amacıyla analitik bütçe dönemi zorunlu olarak kapsam dışı bırakılmıştır. Çalışma kapsamına alınan 2008-2011 yılları arasındaki üç yıllık süre de yıllar bazında gelir değerlerindeki değişkenliklerin tespiti ve buna ilişkin nedenlerin ortaya konması çalışmanın hedeflenen bulgularından birisidir. Analitik Bütçeye geçilmesi ile sorunların büyük oranda çözüme ulaşacağı, hastanelerde bütçeleme konusunda daha sağlıklı veriler elde edileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE BUDGETING PROBLEMS AND SOLUTION PROPOSALS FOR PUBLIC HOSPITALS IN TURKEY In this work, determining the problems in budgeting for a good quality of service in public hospitals in Turkey and presenting solution proposals are aimed. And in the example of the public hospital which is mentioned, the budget estimation abilities of public hospitals will be presented. This analysis includes the budget and realisation chart assets between 2008-2011 years. The main income and expense items are studied. In the work, the budget analysis is on yearly basis and item by item basis. In an addition to the analysis, the average matching about the accounts is evaluated. Firstly, the mobility of the accounts on yearly basis and statistical significances are examined. And then,the relation between the realisation assets and apraisal values on item basis is presented. For the analysis the Friedman Test and Wilcoxon Signed-Rank Test were employed and the results were interpreted. Some problems and their causes after the analytical budget period are presented. With the solution proposals in literature the public hospital mentioned is evaluated. The mobility detection in earning values on yearly basis and the finding the results related to this is one of the findings of this work. Furthermore, the information about the pubic hospital's being succesful in budget estimating is among the findings of this work, too.