Örgütsel vatandaşlık davranışı ve sağlık sektörü
Organi̇zati̇onal ci̇ti̇zenshi̇p behavi̇or and health sector
  1. Tez No: 419538
  2. Yazar: MELİHA KAYALAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Örgütler, etkinlik ve verimlilik bağlamında başarıya giden yolun insan kaynağından geçtiğinin bilincinde artık. İyi vatandaş, örgüt içinde de biçimsel görev tanımı dışında fazladan çaba harcayarak örgüt performansını artıran kişidir. Örgüt üyelerinin görev tanımı ve sorumlulukları haricinde örgüt yararına gösterdiği, gönüllülük esasına dayalı olarak gösterdiği bu çaba, literatürde Örgütsel Vatandaşlık Davranışı olarak geçmektedir. Yapı, işlev ve büyüklük açısından hangi türde olursa olsun örgütlerde Örgütsel Vatandaşlık Davranışı sergileyen çalışanların olması önemli bir nimettir. Özellikle sağlığın korunması, hastalıkların tedavisi ve rehabilitasyonunda, topluma hizmet üreten sağlık sektöründe bu davranış tipi önemli bir gerekliliktir. Sağlık sektöründe verimli ve kaliteli hizmet üretilmesi, iç ve dış müşteri memnuniyeti için çalışanların bilgi, beceri ve yeteneklerle donanmış olması kadar Örgütsel Vatandaşlık Davranışı sergilemeleri de bireysel ve örgütsel amaçlara ulaşmada altın yoldur. Çalışmanın amacı, örgütsel yaşamda önemli kabul edilen Örgütsel Vatandaşlık Davranışı'nı tüm yönleri ile ortaya koymak ve sağlık sektörüne yanılsamalarını incelemek. Ayrıca Örgütsel Vatandaşlık Davranışı'nın öncülleri ve çıktıları hakkında açıklayıcı bilgiler sunarak çalışan ve yöneticilerin farkındalık düzeylerini artırmak.
Özet (Çeviri)
The road to success in the context of human activity and productivity organizations source has, so it is no longer conscious. Good citizens out of the formal definition of the task within the organization by spending the extra Money to increase the performance of the organization.The responsibilities of the members of the organization for the benefit of the organization ,except for the task definitions ,and is a volunteer effort ,referred to as organizational citizenship behaviour in the literature.Structure function and what types of organizations,regardless of size ,in terms of organizational citizenship behaviour of the employees is a godsend.Especially,health production,disease treatment and rehabilitation, community service is an important requirement in the health care sector that produces this type of behaviour.In the health sector and the production of efficient and quality service to internal and external customer satisfaction ,employees must be armed with the knowledge,skills and capabilities as much as organizational goals,achieving gold way. The aim of the study all aspects of organizational life and Organizational Citizenship Behaviour are considered impotant to the health sector to examine the images.In addition,the outputs of the predecessors and by providing descriptive information about Organizational Citizenship Behaviour employees and managers to increase the level of awareness.