Avrupa Birliği'nin temelindeki insan anlayışı: Modern dayanışma kavramını yeniden okumak
The human image in european union: The modern solidarity revisited
  1. Tez No: 419544
  2. Yazar: YAVUZ İNAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET KIRIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma modern dayanışma kavramını ele almaktadır. Kavrama sosyolojik manada yeni bir yorum getiren yazar, Emile Durkheim'dır. Çalışmada kavramın değişimi, Durkheim öncesi ve sonrası olmak üzere, incelenmiştir. Kavramın incelenmesinde, teze, liberalizm ve toplulukçuluk dâhil edilmiştir. Bunun sebebi, kavramın sosyal düzenin göstergelerinden biri olması, liberalizm ve toplulukçuluğun güçlü birer birey ve toplum görüşü önermeleri, dayanışmanın bu iki olgu arasındaki bir ilişkiye işaret etmesidir. Kavram, modern anlamını toplumun sınırlarının genişlemesi ile elde eder. Modernlikle birlikte, kadim rejimdeki gündelik ve siyasi yaşamın sınırları endüstrileşme, anayasacılık ve bunlarla ilintili ekonomi, siyaset ve hukuk alanında yaşanan dönüşümlerle genişler. Bu süreçte, birey ve meşruiyetini anayasa ve meclisten alan ulus-devlet kamusal alanı meydana getirir. Ortaya çıkan bu kamusal alan, bireyler arasındaki ilişkilerin daha soyut, daha karmaşık bir zemine oturması anlamına gelmektedir. Durkheim'a göre, böylelikle, kadim dünyanın yaşadığı, benzerlikler üzerine kurulan mekanik dayanışmanın yerini, bireyin toplumsal işlevlerindeki farklılıklardan tecessüm eden organik dayanışma alır. Modern toplumlar, kavramı Fransız devrimi ve sonrası dönüştürerek günümüze kadar gelirler. Batılı modern ulus-devletler, 2. Dünya Savaşı'nın ardından ekonomik bir topluluk oluştururlar (1958, Roma Antlaşması ile kurulan Avrupa Ekonomik Topluluğu). Bu ekonomik topluluk, zamanla siyasi bir birliğe (1993, Maastricht Antlaşması ile Avrupa Birliği) dönüşür. 2013 sonu itibariyle Birliğin üye sayısı 28'e ulaşır. Bu durum, yukarda bahsi geçen sınırların bir kere daha genişlemesi anlamına gelmektedir. Bu büyümenin toplumsal yansımaları, özellikle küreselleşmenin etkisi ile Avrupa tarafından daha derinden hissedilmektedir. Bu değişim modern dayanışma kavramı ve AB için ne anlam ifade etmektedir? Bu çalışma, tarihi ve gelişimi itibariyle modern dayanışma kavramını ele alıp, Avrupa ve siyasi bir entite olan AB için mevcut (siyaset, söylem ve yazın düzeylerinde) ve mümkün yönelimlerini sorgulamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigated the concept of modern solidarity. It's modernized sociologically by Emile Durkheim. In this work, we looked at the change in the meaning of the concept before and after Durkheim. In order to study the concept, we have used two ideologies which are crucial for the concept of solidarity: liberalism and communitarianism. The reason for doing that that they both presume different ideas about how society is established, and the role of individual in it that make the solidarity possible. Paralleling to that, solidarity is a sign of social order, cohesion, so, that is why one thinks of these ideologies are interrelated with the concept of solidarity. It's clear that the borders with modernity have been expanded, and this effected daily human affairs directly including the meaning and dimension of solidarity among people. People living in the ancient regime have experienced that the limits of their daily life changed through industrialization and constitutionalism which coexist with the other factors like the rules of new economic system, laws, policies. As the borders expand, the economy and politics have been modernized accordingly. In this age of transformation, individual and the nation states which have legitimacy based on the constitution and national assemblies will bring about a public space which has its own habits and rules. This new public space will define the relations between individuals and state whose peculiar characteristics are more discrete and more complicated. Meanwhile, this structural transformation, according to Durkheim, turns mechanic solidarity based on similarities in traditional society into organic solidarity based on the differences brought about by individual and their functions in modern world. Modern nation states and societies, especially after French revolution, processed and operated the concept with respect to their social policies. The six European states constituted an economic organization in 1958 with the Rome Treaty. Then this supranational community converted to a political union in 1993 by the Maastricht Treaty. This political union called EU (European Union) has 28 members as to the end of 2013. And this fact tells that clearly and distinctly the borders mentioned above have been expanded economically and politically once again. The reflections of this growth have been felt severely by Europe especially via globalization. What does this change mean for the concept of solidarity? This thesis on the one hand aimed to inquiry the concept's development historically, on the other hand, the present and possible meanings and references made for it at the European level.