Demir eksikliği anemisi tedavisinde iki ve üç değerlikli demirin karşılaştırılması ve multivitamin desteğinin tedaviler üzerine etkisi
Comparıson of ferrous sulphate and ferrıc polymaltose treatment in iron deficency anemia and the effects of multivitamin support
  1. Tez No: 419543
  2. Yazar: NURDAN DİNLEN FETTAH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN REVİDE ŞAYLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Çocuk Sağlığı ve Has. Hematoloji Onkoloji Eğt. Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Demir eksikliği; aneminin yanı sıra, immün bozukluklar, davranıs ve entelektüel performans bozukluklarına da yol açarak önemli bir morbidite nedeni olmaktadır. Ülkemizde bir yas altındaki tüm bebeklere 400 IU/gün D vitamini desteği verilmekte ve bazen bu destek multivitamin olarak yapılmaktadır. Bu dönemde DEA de sık görülmekte olup demir tedavisine de basvurulmaktadır. Bu çalısmada DEA olan çocuklarda ferrözsülfat (Fe+2) ve ferrikpolimaltoz (Fe+3) tedavi etkinliklerinin karsılastırılması ve es zamanlı verilen multivitamin tedavisinin bu tedaviler üzerine olan etkisi arastırıldı. Çalısmamızda DEA tanısı alan 200 hasta dört gruba ayrıldı. I.gruba Fe+2 (ferrözsülfat), II. gruba Fe+2 ile es zamanlı multivitamin, III. gruba Fe+3 (ferrikpolimaltoz) ve IV. gruba Fe+3 ile es zamanlı multivitamin verildi. Demir tedavisi tüm gruplarda 3 mg/kg/gün üç ay süre ile tek doz olarak uygulandı. Multivitamin tedavisi ise demir tedavisi ile es zamanlı verildi. Tedavi öncesi, tedavinin 1.ayı ve tedavi sonrası tam kan değerleri ve ferritin düzeylerindeki değisiklikler incelendi. Her dört grupta hastaların yas ve cinsiyet verileri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0,05, p=0,974). Gruplar arasında yan etki açısından farklılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Iron deficiency is an important morbidity reason that causes immune system deficiency, behavioral and cognitive problems besides anemia. In Turkey, 400 IU/day vitamin D supplementation is given to all babies and sometimes this support is given as multivitamin. In infancy, Iron Deficiency Anemia (IDA) is also seen occasionally and iron treatment is given to children. In this study; we compared ferrous sulphate and ferric polymaltose treatment efficiency and the effect of multivitamin support given at the same time. Two hundred anemic children were randomly assigned to four groups; group I, Fe+2 (ferrous sulphate); group II, Fe +2 plus multivitamin given at the same time; group III, Fe+3 (ferric polymaltose); group IV, Fe+3 plus multivitamin given at the same time. Iron treatment was given 3 mg/kg/day as one dose for three months. Complete blood count and ferritin level of these children were examined at the beginning, at the first month and at the end of the treatment. There was no statistical difference between the groups for age and gender (p>0.05 and p=0.97). And no significant side effects were seen in the patients.