İnovasyon ile tüketim eğilimleri ve reklam ilişkisi: Üniversite öğrencilerine yönelik bir araştırma
Innovation and consumption trends and advertising relationship: A study for university students
  1. Tez No: 419552
  2. Yazar: RECEP ASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ZİNCİRKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Bu çalışma, inovasyon, reklam ve tüketicilerin tüketim eğilimleri arasındaki ilişkinin tespiti amacıyla yapılmıştır. Bu çerçevede, inovasyonun tüketim eğilimleri üzerindeki etki düzeyi tespit edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca yeni ürün, mal ya da hizmetler tüketicilere ulaşırken reklamın etkisinin ne ölçüde olduğu ve inovasyon, reklam ve tüketim eğilimleri arasındaki ilişki çalışmanın genel çerçevesini oluşturmaktadır. Çalışmada, bilimsel araştırma yöntemlerinden literatür taramasının yanı sıra örneklemi oluşturan üniversite öğrencilerine yönelik alan araştırması yapılmıştır. Alan araştırması sonucunda elde edilen veriler SPSS analiz programı ile t-testi ve Anova analizi, faktör analizi, regresyon ve korelasyon analizleri yapılarak ortaya atılan hipotezler tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışma sonucunda, örneklemi oluşturan üniversite öğrencileri üzerinde yapılan araştırmada inovasyon, tüketim eğilimleri ve reklam arasında anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Ayrıca inovasyon, tüketim eğilimleri ve reklamın bazı demografik değişkenler üzerinde anlamlı etkileşimler tespit edilmiştir. Anahtar Sözcükler İnovasyon (yenilik), Reklam, Tüketici, Tüketim Eğilimleri, Üniversite Öğrencileri, Dicle Üniversitesi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, innovation, advertising and is made in order to determine a possible relationship between the consumption trends of consumers. In this context, the impact on the consumption patterns of innovation consumers, the impact on innovation of young people, the impact of innovation on the young people that buying consumers the extent to which the innovation and suffered product, when trying to reach the consumer goods or services that the extent of the effect of advertising and to understand the relationship between these concepts work constitute the general framework. In the study, the literature of scientific methods of sampling, as well as the field of research for university students was conducted. The data obtained from the field research program SPSS analysis by t-test and ANOVA analysis, factor analysis, regression and correlation analysis of hypotheses is attempted to be determined. In the study, the sample of university students in forming the research on innovation, consumer trends and significant relationship between advertising have been identified. In addition, innovation, consumer trends and creative significant interaction was detected on some demographic variables. Key Words Innovation, Advertising, Consumer, Consumption Trends, University Students, Dicle University