Yüksek drog verimi ve uçucu yağ oranına sahip salvia tomentosa miller hatlarının geliştirilmesi
Improvement of salvia tomentosa miller lines having high drog yield and essential oil ratio
  1. Tez No: 419565
  2. Yazar: KİARASH AFSHAR POUR REZEAİEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırma 2010-2012 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Bölümü deneme tarlası ve laboratuarlarında yürütülmüştür. Denemede materyal olarak Türkiye'nin farklı bölgelerinden toplanan ve Tarla Bitkileri Bölümü'nde geniş bir plantasyonundan seçilen tek bitkilerden çoğaltılan 50 hat kullanmıştır. Augmented deneme desenine göre beş tekrarlamalı olarak yürütülen denemede her blokta kontrol hatlarla beraber on dört hat yerleştirilmiştir. 2011 yılında incelenen özelliklerin ortalama sonuçları, bitki boyu 23.90- 68.21cm, yeşil herba verimi 813.29-1351.25 kg/da, drog herba verimi 261.67- 416.14 kg/da, yeşil yaprak verimi 457.58- 609.60 kg/da, drog yaprak verimi 52.75- 153.90 kg/da, yaprak oranı % 34.63- 77.16, uçucu yağ oranı % 0.78- 1.56; 2012 yılında ise sırasıyla 24.42- 59.87 cm, 834.16- 1549.05 kg\da, 255.91- 398.73 kg\da, 585.55- 621.26 kg/da, ¬¬65.59- 161.65 kg/da, % 38.27- 76.84, % 0.84- 1.52 arasında değişen değerler olarak bulunmuştur. Sonuçlar toplu olarak değerlendirildiğinde 2011 ve 2012 yılının genel ortalamasında sırasıyla drog herba veriminde Hat-45 ve Hat-34, drog yaprak veriminde Hat-19 ve Hat-48 ve uçucu yağ oranıında Hat-11 ve Hat-1 nolu bitkilerin ön plana çıktığı görülmektedir. Uçucu yağ bileşenleri olarak her iki yılda da ana bileşenlerin ?-pinene, camphene, ß-pinene, eucalyptol, isoborneol, ?-humulene ve ß-caryophyllene olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out at Ankara University, Faculty of Agriculture, experimental field and laboratories of Department of Field Crops in the years of 2010-2012. Fifty single lines selected from a vast plantation gathered from coulorful parts of Turkey in Field Crops Department as the study material. Arranged as augemented design, in everey five blocks of the study, along with control treatments, fourteen lines were assigned. As for 2011, mean values found for traits varies as: Plant height 23.90- 68.21cm, fresh herb yield 813.29- 1351.25 kg/da, drug herb yield 261.67- 416.14 kg/da, fresh leaf yield 457.58- 609.60 kg/da, drug leaf yield 52.75- 153.90 kg/da, leaf ratio 34.63- 77.16 %, essential oil ratio 0.78- 1.56 %; whereas for 2012 they were: 24.42- 59.87 cm, 834.16- 1549.05 kg/da, 255.91- 398.73 kg/da, 585.55- 621.26 kg/da, ¬¬¬¬65.59- 161.65 kg/da, 38.27- 76.84 %, 0.84- 1.52 %, respectively. According to the general assesment of the derived results for 2011- 2012 years, Line-45 and Line-34, Line-19 and Line-48, Line-11 and Line-1 were promisings for the traits of drug herb yield, drug leaf yield and essential oil ratio, respectively. For both years, ?-pinene, camphene, ß- pinene, eucalyptol, isoborneol, ?-humulene ve ß-caryophyllene were distinguished as the main essential oil constitiuents.