Pankreatik adacık mikro çevresinde kültüre edilen fare embriyonik kök hücrelerin insülin üreten hücrelere farklılaşma potansiyeli
Insulin producing cell differentiation potential of mouse embryonic stem cells cultured in pancreatic islet microenviroment
- Tez No: 419566
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYLA EKER SARIBOYACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kök Hücre Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Sunulan tez çalışmasında fare embriyonik fibroblastların üzerinde büyütülen fare embriyonik kök hücrelerinin (fEKH) fare pankreatik adacıkları ile aynı mikro-çevrede kültüre edilmesi sonucu bu hücrelerin insülin üreten hücrelere farklılaşma potansiyellerinin gözlenmesi hedeflenmiştir. Bu çalışmada, fEKH?lerinin insülin üreten hücrelere farklılaşmasının başarılması durumunda, otoimmün bir hastalık olan tip 1 diyabetin radikal tedavisinde, şimdiye kadar denenmemiş kök hücre esaslı deneysel tedavi yönteminin ilk kanıtlarının gösterilebileceği düşünülmüştür. Çalışmada fare embriyonik kök hücrelerinin besleyici tabakalar üzerinde uzun süreli kültürü sağlanmış, enzimatik yollarla elde edilen fare pankreatik adacıkları ile aynı mikro-çevreye koyularak insülin üreten hücrelere farklılaşma potansiyelleri üzerine yoğunlaşılmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında fEKH?ler besleyici tabakalar üzerinde kültüre edilmiş, karakterizasyonu yapılmış ve aynı zamanda fare pankreatik adacıkları izole edilerek depolanmıştır. İkinci kısımda ise fEKH?lerinin fare pankreatik adacıkları ile ortak kültürü gerçekleştirilmiştir. Bir sonraki aşamada ise ortak kültür sonucu hücrelerdeki farklılıklar analiz edilmiştir. Sonuç olarak, fare pankreasından izole edilmiş adacıklar ile aynı mikro-çevrede kültüre edilen fEKH?lerinden insülin üreten hücre farklılaşması başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir Böylece otoimmun bir hastalık olan tip 1 diyabetin radikal tedavisinde, şimdiye kadar denenmemiş kök hücre esaslı deneysel tedavi yönteminin ilk kanıtları gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, mouse embryonic stem cells (mESCs) cultured with mouse embryonic fibroblasts, co-cultured with mouse pancreatic islets. The aim is to differentiate mESCs to insulin producing cells with co-culture techniques. If the results will make satisfied, diffrentiated cells could use for diabetes mellitus type 1. Replacement of insulin producing cells represents an almost ideal treatment for patients with diabetes mellitus type 1 Insulin producing cells generated from embryonic stem cells represent an attractive alternative. The study on the long-term culture of mouse embryonic stem cells on feeder layers, , put your mouse pancreatic islets, the insulin-producing cells in the same microenvironment focused on differentiation potentials. The first step in this thesis mESCs cultured for long terms and characterized. At the sam time mouse pancreatic islets isolated and deposited. In the second part of the study, mouse pancreatic islets and mouse embryonic stem cells cultured in the same micro-enviroment. The last step was, anayzed the differentiated cells which cultured in the same microenviroment with mouse pancreatik islets. As a result, the cells which cultured on the same microenviroment with mouse islets differentiated to insülin producing cells successfully. In this way, the radical treatment of Type 1 diabetes, which is an autoimmune disease, has shown.