Yıldız erkek grekoromen ve serbest güreşçilerin kaygı düzeylerinin karşılaştırılması
The comparing of state anxiety levels of cadet wrestlers in greco-romen style and free style
  1. Tez No: 419570
  2. Yazar: TUNSEL ASLANKOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET YILDIZ ERKEK GREKOROMEN VE SERBEST GÜREŞÇİLERİN KAYGI DÜZEYLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Bu çalışmanın amacı, Türk toplumunun en önemli değerlerinden biri olan güreş sporunun iki önemli türü serbest ve Greko-Romen güreşçilerin durumluluk kaygı düzeylerini incelemektir. Bu çalışmanın örneklemi, 15. Uluslar arası Yıldızlar Zafer Turnuvası'na katılan Yıldız erkek Greko-Romen (N=40) ve Serbest (N=40) milli güreşçileridir. Anket formları, milli takım antrenörleri tarafından müsabakadan hemen önce sporculara uygulanmıştır. Veriler, istatistiksel yazılım programı olan SPSS 16 ile değerlendirilmiştir. Elde edilen verilerin yüzde, frekans ortalama, standart sapma değerleri verilmiştir. Değişkenler arasındaki farkı ortaya koymak amacıyla bağımsız gruplar t testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE COMPARING OF STATE ANXIETY LEVELS OF CADET WRESTLERS IN GRECO-ROMEN STYLE AND FREE STYLE The aim of this study is to investigate state anxiety levels of cadet wrestlers who competitor in free style and Greco-Romen style wrestling that one of the most important value of Turkish people. The sample of this study is wrestlers who are competitors in free style and Greco-Romen style participating 15. International Victory Tournament. Before competition, Spielberger's State and Trait Anxiety Inventory (STAI) and individual information form was applied to wrestlers by National Team Coaches. Data collected from inventory and forms are analyzed by SPSS (version 16) statistic program and evaluated with using frequency and percentage and independent-samples t test.