Sıçanlarda er:Yag lazer kullanılarak yapılan dekortikasyon işleminin diş hareketine olan etkilerinin histomorfometrik ve klinik olarak incelenmesi
Histomorphometrical and clinical evaluation of the effects of decortication procedure using er:Yag laser on tooth movement in rats
  1. Tez No: 419595
  2. Yazar: AYŞE SİNEM ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FULYA IŞIK ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmanın amacı; Erbiyum:Yitriyum-Alüminyum-Garnet (Er:YAG) lazer kullanılarak transmukozal bir yaklaşımla gerçekleştirilen dekortikasyon işleminin diş hareketine olan etkilerinin histomorfometrik ve klinik olarak incelenmesidir.Bu amaçla 28 adet Sprague-Dawley sıçanı kullanılmıştır. Üst sol birinci molar ve üst keser dişleri arasına yerleştirilen Sentalloy kapalı sarmal yay yardımıyla üst sol birinci molar dişin mezializasyonu sağlanmıştır. Sıçanlar deney ve kontrol grubu olarak ikiye ayrılmıştır. Her bir grup kendi içerisinde bir haftalık ve iki haftalık takip gruplarından oluşmaktadır. Toplam deney süresi 2 haftadır. Deney gruplarında apareyin uygulandığı seansta üst sol birinci molar dişin mezial, palatinal ve bukkal yüzeylerine 8 saniye süreyle 1 watt gücünde Er:YAG lazer uygulanarak 3 noktasal dekortikasyon alanı oluşturulmuştur. Aparey uygulanmasından önce, 7. gün ve 14. gün sonunda alınan ölçülerden hazırlanan alçı modeller üzerinde çalışılarak dişler arasındaki mesafe ölçülmüştür. Deney sonunda sakrifiye edilen hayvanların üst çeneleri diseke edilerek, histomorfometrik inceleme için gerekli kesitler hazırlanmıştır.Çalışmamızın histolojik değerlendirmesinde, ortodontik kuvvetin uygulandığı birinci ve ikinci azı dişlerinin kökleri arasında hem alveolar kemik hacmi hem de toplam doku hacminin 7.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to histomorphometrically and clinically evaluate the effect of decortication procedure, which has been prepared transmucousally with the use of Er:YAG laser, on tooth movement.28 Sprague-Dawley rats were used for this purpose. The upper first molar teeth were mesialized with the use of a Sentalloy closed coil spring that was placed between the upper first molars and the incisor teeth. Rats were seperated into experimental and control groups. Each group consisted of one week and two weeks follow-ups. Total experimental time was 2 weeks. Experimental groups were treated with an Er:YAG laser right after the appliance insertion. Three decortication points were prepared on the mesial, palatal and buccal sides of the first upper molar teeth. The power of the laser applied was 1 watt and the duration was 8 seconds. Tooth displacements were measured on model casts which were prepared from impressions of the upper jaw taken before placement of the appliance, on day 7 and day 14.