Diyare ağırlıklıırrıtabl barsak sendromlu hastalarda çölyak hastalığı sıklığının araştırılması
Determination of celiac disease prevelance in diarrhea predominant irritable bowel syndrome
- Tez No: 419683
- Danışmanlar: UZMAN TANKUT KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Gastroenteroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji Kliniğinde şubat 2004 ile mayıs 2007 tarihleri arasında prospektif olarak yürütüldü. 85 erişkin hasta çalışmaya alındı. Roma II kriterlerine göre, D-IBS tanısı alan hastalarda, ÇH'nın, hem serolojik hem de biyopsi ile doğrulanmış görülme sıklığının belirlenmesi ve ayrıca, bu populasyonda serolojik olarak ÇH taraması gerekliliğinin tartışılması amaçlanmıştır. D-IBS'li hasta populasyonundan elde edilen, ÇH sıklığı, ülkemizde yapılmış olan genel populasyon taramaları sonucu elde edilen veriler ile karşılaştırılarak odds oranlarının hesaplanması hedeflenmiştir. Bu hastalardan hemogram, biyokimya, sedimantasyon, troid fonksiyon testleri, AGA IgA, AGA IgG, anti-endomisyum EmA antikor seviyelerinin ölçümü için kan örnekleri alındı. Verilerin analizi SPSS 11.5 paket programında yapıldı. Sürekli değişkenler ortalama ± std.sapma biçiminde ifade edildi. Kategorik değişkenler % olarak gösterildi. Gruplar arasında ortalamaların farklılığı Mann Whitney U testiyle araştırıldı. Kategorik karşılaştırmalar için Khi-Kare veya Fisher'in Kesin testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study which was designed in prospective manner was undertaken at the departments of Gastroenterology of the Ankara Numune Educational and Resarch Hospital between february 2004 and may 2007. A total of 85 patients were included in the study The studies main aim was to determine the prevalance of celiac disease(CD) in patients diagnosed as diarrhea related IBS (D-IBS) according to Roma Il criteria Also after determination of the rate of CD in the D-IBS population an odds ratio of CD in the D-IBS population in comparison to normal population was calculated with the use of data from national studies undertaken in the normal population. In these patients, blood samples were collected for complete blood count biochemical parameters, sedimentation, thyroid function tests, anti-gliadin lg A antibody, anti-gliadin lg G antibody, anti endomysial antibody titers. We analysed data with SPSS(version 1 1,5) statistical software. Variables are defined as mean ± Standard deviation. Categorical variables are defined as % Mean differantation between groups are searched by Mann-whitney u test. For categorized comparison Chi-square or fisher's test is used.