Sistemik lupus eritematozus'da serum immunglobulin düzeyleri ve hastalık aktivitesiyle ilişkisi
Serum immunoglobuli̇n levels andthei̇r associationwi̇th disease activity in systemic lupus erythematosus
- Tez No: 419682
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN BEYAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Sistemik Lupus Eritematozus, etiyolojisi konusunda değişik görüşler ileri sürülmesine rağmen henüz nedeni tam aydınlatılamamış, aktivasyon ve remisyonlarla seyreden kronik, sistemik, inflamatuar, otoimmün bir hastalıktır. Immün regülasyon mekanizmalarındaki bozukluk sonucu B lenfositlerinin sayılarında önemli artış olmamasına rağmen aktivitelerinde artış vardır ve Ig yapımları artmıştır. Bu antikorların bir kısmı self antijenlere karşı oluşmaktadır. Bu çalışma da sistemik lupus eritematosusta immünglobulinlerde meydana gelen kantitatif değişiklikleri aynı hastaların SLEDAI'ne göre belirlenmiş değişik aktivite dönemlerinde ölçerek, immünglobulinlerin aktivite kriteri olup olamayacağını, hastalık aktivitesini gösteren SLEDAI ile bir ilişkisinin olup olmadığını, ek olarak diğer laboratuar parametreleriyle SLEDAI'nin korelasyonunu araştırdık. Elde ettiğimiz verilerle şu sonuçlara varmak mümkündür; 1) SLEDAI skorlamasına göre şiddetli ve orta şiddetli hastalık aktivitesinde immünglobulin düzeyleri artmaktadır 2) immünglobulin düzeyleri öncelikle hastalık remisyonundan etkilenmektedir. Ancak düzeylerini etkileyen birçok faktör vardır. Yüksek doz kortikosteroid ve immünsupressif tedavi klinikte karşılaşılan en sık nedenlerdendir. 3)İmmunglobulinler; düzeylerindeki değişiklikler, hastalık aktivitesini gösteren SLEDAI ile korelasyon göstermediğinden dolayı, aktivite kriteri olarak klinikte kullanımları uygun değildir.
Özet (Çeviri)
Systemic lupus erythematosus (SLE) is a chronic, multisystem inflammatory, autoimmune disease of unknown origin which has cyclic periods of activation and remissions. Disorders of the immune regulation mechanism induce the activity of B cells and the production of immunoglobulins increases, although the number of the B cells don't increase. Some of these immunoglobulins are formed against self-antigens. In this study we aimed to investigate quantitative measurements of the immunoglobulins in different times with different SLE Disease Activity Index (SLEDAI) values and to study whether the immunoglobuline levels could be used as activity criteria. Furthermore we aimed to investigate whether there is correlation between other laboratory markers and SLEDAI levels. The main outcomes of our study were as follows: 1) the immunogobuline levels were higher among patients with moderate and severe active patients due to SLEDAI scores. 2) Immunglobuline values are affected by the activity status. High dose corticosteroid and immunosuppressive therapies also have influence on immunoglobuline levels. 3) Immunoglobulin level is not correlated with the disease activity and can not be used as a disease activity marker.