Hipertrofik adenid yüzeyel ve derin florası ile bazı orta kulak sorunlarının ilişkisi
The relationship between middle ear disease and surface and deep flora of hypertrophic adenoids
- Tez No: 419698
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALMAÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Nazofarinks bakteriyel florası ile orta kulak enfektif hastalıklarının ilişkileri tam olarak açıklık kazanmamıştır. Adenoidin otopatojen mikroorganizmalara otopatojen mikroorganizmalara rezervuar oluşturduğu ileri sürülmektedir. Bu çalışmada hipertrofik adenoid, yüzeyel ve derin bakteriyel tablosunun bazı orta kulak sorunları ile ilişkisi araştırılmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmaya 1-14 yaş arası adenoidektomi yapılmış 180 hasta dahil edilmiştir. Bu 180 hastanın 73'ünde kulak sorunu mevcuttu. Tüm hastaların adenoid yüzeyel ve derin dokusundan alınan örneklerde aerob ve anaerob kültürler yapılmıştır. Elde edilen kültür sonuçları kulak sorunu olan ve olmayan çocuklarda karşılaştırılmış, ayrıca bakteriyel tablonun yaşla ilişkisi araştırılmıştır. Bulgular: Kulak sorunu olan 73 hastanın yapılan yüzeyel kültürlerinde otopatojenlerden S. pneumoniae % 8,2, H influenzae % 6,8, M. catarrharalis ise % 11 oranında üremiştir. Kulak sorunun olmayan 107 hastanın yüzeyel kültürlerinde ise S. pneumoniae % 6,5, H influenzae % 5,6, M. catarrharalis ise % 11,2 olarak saptanmıştır. Kulak sorunu olan hasta grubunun derin kültüründe S. pneumoniae % 6,6, H influenzae % 9,6, M. catarrharalis ise % 15,1 oranında bulunmuş ve kulak sorunu olmayan hasta grubuyla anlamlı fark saptanmamıştır. İleri yaş çocuklarda, otopatojen ve doğal flora bakterilerinin kolonizasyonunun azaldığı görülmüştür. Sonuç: Çalışmamız benzer çalışmalarla karşılaştırıldığında otopatojen bakterilerin hipertrofik adenoid dokusu kültürlerinde üreme düzeyleri düşük olarak bulunmuştur. Kulak sorunu olan ve olmayan çocuklarda otopatojen üreme düzeyleri arasında da anlamlı farklılık gözlenmemiştir. Sadece adenoid hipertrofisi veye adenoidde otopatojen kolonizasyonunun, kulak hastalığına yol açtığını söylemek güçtür. Çalışma sonuçları kulak hastalığını tetikleyen diğer bazı faktörlerin olduğu görüşünü desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Nasopharynx bacterial flora and middle ear diseases relationships were stil disappeared. Most physicians believe that adenoid tissue is reservoir for otopathogene microorganisms. In our research were evaluated relationship between hypertrophic adenoidal superficial and deep bacterial flora and ear problems. Materials and Methods: The study group comprised 180 patients that have performed adenoidectomy, and range of age is 1-14 years. 73 patients had ear problems. We get specimens from superficial and deep adenoidal tissue layers, and prepared aerobic and anaerobic cultures from these tissues. The result were compared between childerns that have ear problems or not, and additionally searched relationship with age. Results: S pneumoniae 8.2 % , H influenzae 6.8 % and M. catarrharalis 11 % were reproduced in superficial cultures of 73 patients that have ear problems. The results were found in group of 107 patients, that have not ear problems, superficial cultures; S.pneumoniae 6.5 % , H influenzae 5.6 % and M. catarrharalis 11.2 %.The deep culture results of patients that have ear problems were found; S.pneumoniae 9.6 % , H influenzae 9.6 % and M. catarrharalis 15.1% and were found statistically no difference from patient group that have not any ear problems. We found bacterial flora and otopathogene colonisation had decreased with age. Conclusions: In our study otopathogene bacteria have low reproduction levels in adenoid cultures compare with other studies. We found statistically no difference in otopathogene reproduction levels between children that have ear problems or not. It is very difficult to say that only adenoid hypertrophy or otopathogene microorganisms colonization in adenoid, lead ear diseases. The results of the studies in literature support the idea that there may be some other factors which trigger ear diseases.