Mitral kapak hastalığına bağlı atriyal fibrilasyonu ve sol atriyum dilatasyonu olan hastalarda mitral kapak cerrahisi ile birlikte uygulanan sol atriyum küçültme yöteminin, normal sinüs ritmini sağlaması ve sol atriyum foksiyoları ve yenide şekilleme üzerideki etkilerinin araştırılması
The investigation of the effects of concomittant mitral valve surgery and left atrial reduction on restoration of normal sinus rhytm and remodelling in patients with atrial fibrillation and left atrial dilatation due mitral valve disease
- Tez No: 419697
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİM ÇAĞLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Mitral kapak hastalıklarında sol atriyum genişlemiştir ve sıklıkla sonrasında sol atriyum boyutunda büyümeye neden olan atriyal fibrilasyon eşlik eder. Uzun sure preoperative atriyal fibrilasyonu olanlarda konvansiyonel mitral kapak cerrahisi bazen sinus ritmine dönüşü sağlayabilir fakat bu nadiren devam eder. Atriyal fibrilasyon sol atriyum çapı 40mm'den küçük olduğunda nadirdir. Atriyal fibrilasyon ve sol atriyum genişlemesi birlikte morbidite ve mortalite nedenidir Sol atriyumun yeniden restore edilmesi mitral kapak cerrahisi sonrası atriyal fibrilasyonun düzelmesinde, normal sinüs ritminin devamlılığında ve sonraki dönemde tekrar veya yeni oluşacak atriyal fibrilsyonu önlemede, MAZE prosedürünün etkisinin arttırılmasında ve sol atriyum ve sol ventrikül hemodinamisinin düzelmesinde etkilidir. Sol atriyum küçültmek için birçok cerrahi teknik tarif edilmiştir. Sol atriyum plikasyonu daha az invazif, hızlı ve sıklıkla kanamaya yol açmayan bir tekniktir. Sol atriyum boyutunu küçültmede kesme ve dikme teknileri operasyon zamanının uzamasına ve kanamaya neden olmaktadır. Bu çalışmada mitral kapak patolojisi ve sol atriyumu geniş olan hastalarda posterior duvar plikasyonu ile yapılan atriyum küçültme cerrahisinin ritim, sol atriyum ve ventrikül hemodinamisi üzerine etkilerini araştırmayı amaçladık. Bu tez çalışmasına Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği'nde Aralık 2009 – Temmuz 2011 tarihleri arasında mitral kapak cerrahisine giden ve sol atriyumu >5cm olan 39 hasta dahil edilmiştir. Hasta verileri prospektif olarak toplandı ve sol atriyum küçültme yapılan (Grup 1 - 19 hasta) ve yapılmayan (Grup 2 - 20 hasta) şeklinde 2 gruba ayrıldı. Hastalar 6 aylık periyodlar halinde kontrole çağrıldı. Preoperatif 2 grup arasında hastaların demografik ve klinik özellikleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. Gruplar arası operatif ve yoğun bakım verilerinde istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. 6., 12. ve 18.
Özet (Çeviri)
In mitral-valve disease the left atrium dilates, and this is often accompanied by atrial fibrillation which further increases left atrial size. Conventional mitral-valve surgery alone is sometimes associated with reversion to sinus rhythm but this is rarely sustained, particularly with longstanding preoperative atrial fibrillation. Atrial fibrillation is uncommon when left atrial diameter is less than 40 mm. Atrial fibrillation and left atrial enlargement are cause of morbidity and mortality. Left atrium restoration after mitral valve surgery has effect on, treatment of atrial fibrillation, maintaining normal sinus rhythm, prevention of new onset of atrial fibrillation or occurring again, increasing influence of MAZE procedure, and improvement of hemodynamie of the left atrium and left ventricle. Several techniques have been described for left atrial reduction. Left atrial plication is less invasive , fast and usually no-bleeding technique. Cut-and-sew procedures to decrease left atrial size extend operative time and can cause bleeding. The purpose of this study was to investigate the effects of atrial reduction surgery with posterior wall plication on rhythm and left atrial and ventricular hemodynamie of patients with mitral valve pathology and left atrial dilatation. A number of 39 patients that had left atrial diameter >5cm and who underwent mitral valve surgery between December 2009 – July 2011 in Türkiye Yüksek İhtisas Hospital department of Cardiovascular surgery in this study. The patient data were collected prospectively and patients were divided into two groups according to performing left atrial reduction (Group 1 - 19 patients) or not (Group 2 - 20 patients). Patients were called for controls in 6-month periods. There was no statistical differences between two groups according to demographic and clinical features. There was no statistically significant operative and intensive care data between groups. Group 1 had a smaller left atrial diameter and volume than Group 2 in 6., 12. and 18.