Stand-up perform dans yöntemiyle kamusal alanda bir performans uygulaması: Türkiye'de çağdaş dansın politikleşme sürecine bir örnek : 'Likit politika'
A public space performance execution with the method of stand-up perform dance: An example of politicization process of contemporary dance in Turkey; 'liquid politics'
  1. Tez No: 419701
  2. Yazar: HURİ GONCA GÜMÜŞAYAK
  3. Danışmanlar: PROF. ŞEBNEM SELIŞIK AKSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bale ve Dans, Sahne ve Görüntü Sanatları, Ballet and Dance, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Modern Dans Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu yüksek lisans eser metni,“Likit Politika”dans performansının kavramsal alt yapısı, yöntemi ve üretim sürecini belgeleriyle sunmak için yazılmıştır. Eser metninin konusu; 'likidite/ akışkanlık' bağlamında performans ve protestonun birbirine yaklaşmasıdır. İçinde bulunduğumuz 'akışkan modern' dönemde çağdaş dans/ performansın politik olana doğru yaklaşması ile protestoların performatifleşmeye doğru yaklaşmasının izlerini bulmak için kaynak araştırması yapılmıştır.“Likidite”kavramı, Zygmunt Bauman'nın yaygınlaştırdığı“akışkan modernite”kavramıyla açıklanmıştır. Bauman, bu kavramı geçmişin sabitlerinden farklı bir akışkanlığı, hızı ve dönüşümü anlatmak“ için kullanmıştır.Eser yaratım sürecinde, ”stand-up performdans yöntemi kullanılarak güncel olaylarla uyumlu bir dans eseri üretmek mümkün müdür?“ sorusu araştırılmıştır. ”Likit Politika“ eseri, 2013 Haziran Gezi Parkı toplumsal hareketinden etkilenilerek üretilmiştir. Stand-up performdans yöntemiyle kamusal alanda bir performans uygulaması olarak gerçekleştirmeyi amaçlayan ”Likit Politika" eseri, Türkiye'de politik bir çağdaş dans/performansı örneği olarak sunulmuştur. Çalışmanın yöntemleri arasında; katılımcı gözlem, performans üretim çalışmaları ve sergileme sürecinin belgelenmesi yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This performing arts master thesis is written for documenting the conceptual background, methodology and production process of the dance performance titled:“Liquid Politics”. The subject of this thesis is“approximation of performance and protest in context of liquidity”. The literature review has been carried out in order to find out clues of contemporary dance/performances that approach what is political, and also protests that approach performativity in 'liquid modern times'. In this thesis, the concept of“liquidity”, defined by Zygmunt Bauman's“liquid modernity”conceptualization, suggests a different viscosity, speed and transformation than the constant fixed background of the past.In the creative process, the research question was:“is it possible to create a dance performance, in accordance with current changes of the political agenda with the use of stand-up performdance method?”“Liquid Politics”was inspired by June 2013's 'Gezi Park Social Movement'.“Liquid Politics”has been realized as a public space performance using the method of 'stand-up performdance', which is considered to be an example of political contemporary dance performance in Turkey. The methodology followed for this thesis includes participatory observation, performance creation studies and documentation of the performing process.