İnmeli bireylerde omurga düzgünlüğü ve postür ile denge, fiziksel performans ve enerji tüketimi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between spinal alignment and posture and balance, physical performance and energy consumption in individuals with stroke
  1. Tez No: 946711
  2. Yazar: SERHAT CEYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SANİYE AYDOĞAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada amaç, inmeli bireylerde omurga düzgünlüğü ve postür ile denge, fiziksel performans ve enerji tüketimi arasındaki ilişkileri incelemektir. Bireylerin omurga düzgünlüğü ve postürü değerlendirmek için Spinal Mouse cihazı ile ayakta iken sagital düzlemde pelvik tilt, torakal kifoz, lumbar lordoz açıları, kayıt edildi. Bireylerin Kraniovertebral açısı (KVA) ise fotogrametri yöntemiyle bireyler ayaktayken sagitalden fotoğrafları çekilerek değerlendirildi. Ayrıca iki eş dijital tartı ile Postüral Simetri (PS) ve Ağırlık Aktarma Asimetri (AAS) indeksleri hesaplandı. Denge performansını değerlendirmek için İnmede Postüral Değerlendirme Ölçeği (PASS), Mini-Denge Değerlendirme Sistemler Testi (Mini-DDSTest), Zamanlı Kalk ve Yürü Testi (ZKYT), Fonksiyonel Uzanma Testi (FUT) kullanıldı. Fiziksel performansı ise Beş Kez Otur Kalk Testi (5xOKT) ve Altı Dakika Yürüme Testi (6DYT) ile değerlendirildi. Bireylerin enerji tüketimi 6DYT sırasında Fizyolojik Harcama İndeksi (FHİ) ile hesaplandı. KVA ile PS, PASS, FUT, 6DYT arasında düşük-orta ve orta düzeyde değişen pozitif ilişki (sırası ile; r=0,440, p=0,004; r=0,323, p=0,037; r=0,544, p=0,001; r=0,520, p=0,001); AAS, ZKYT ile arasında orta düzeyde istatiksel olarak negatif ilişkili (sırası ile; r=-0,536, p=0,001; r=-0,525, p=0,001) saptandı. Pelvik Tilt ile AAS, ZKYT arasında negatif yönlü düşük-orta düzeyde ilişki (sırası ile; r=-0,341, p=0,027; r=-0,346, p=0,025). 6DYT ile düşük-orta düzeyde pozitif yönlü ilişki(r=0,341, p=0,027) olduğu görüldü. PS ile PASS, Mini-DDSTest, FUT, 6DYT arasında orta düzeyde pozitif yönde bir ilişki (sırası ile; r=0,445, p=0,003; r=0,394, p=0,010; r=0,476, p=0,001; r=0,544, p=0,001 ), PS ile ZKYT ve 5xOKT arasında negatif yönde orta düzeyde bir ilişki saptandı (sırası ile; r=-0,531, p=0,000; r=-0,537, p=0,001). AAS ile PASS, Mini-DDSTest, FUT, 6DYT arasında negatif yönde orta düzeyde bir ilişki (sırası ile; r=-0,442, p=0,003; r=-0,516, p=0,001; r=-0,576, p=0,001; r=-0,600, p=0,001 ), ZKYT ve 5xOKT arasında pozitif yönlü orta düzeyde bir ilişki bulundu (r=0,608, p=0,001; r=-0,537,p=0,001). Omurga düzgünlüğü açısından incelediğimizde bireylerin torakal kifoz açı değerlerinin arttığı görüldü ancak tüm değişkenler ile torakal kifoz açısı arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmadı (p>0,05). Lumbal lordoz açısını incelediğimizde ise sadece lumbal lordoz ile FHİ arasında negatif yönde düşük-orta düzeyde (r=-0,319, p=0,040) olduğu görüldü. Diğer tüm parametrelerle FHİ arasında istatiksel olarak anlamlı ilişki saptanmadı (p>0,05). Sonuç olarak inmeli bireylerde inmeli bireylerde omurga düzgünlüğü ve postürün etkilendiği, aynı zamanda omurga düzgünlüğü ve postür ile denge, fiziksel performans ve enerji tüketimi arasında ilişki olduğu görüldü. İnmeli bireylerde omurga dizilimindeki ve postüründeki problemler bireyin denge ve fiziksel performansı ve enerji tüketimini etkileyebilir. Bu nedenle bireylerin fizyoterapi ve rehabilitasyon programı planlanırken omurga düzgünlüğü ve postürün de değerlendirilmesinin ve tedavi programına buna yönelik müdahalelerin eklenmesinin önemli olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationships between spinal alignment and posture and balance, physical performance and energy expenditure in stroke patients. To evaluate spinal alignment and posture, pelvic tilt, thoracic kyphosis and lumbar lordosis angles were recorded in the sagittal plane while standing with the Spinal Mouse device. Craniovertebral angle (CVA) of the individuals was evaluated by photogrammetry method by taking sagittal photographs of the individuals while standing. Postural Symmetry (PS) and Weight Bearing Asymmetry (WBA) indices were calculated with two paired digital scales. Postural Assessment Scale for Stroke (PASS), Mini Balance Evaluation Systems Test (Mini-BESTest), The Timed Up and Go Test (TUG), and Functional Reach Test (FRT) were used to evaluate balance performance. Physical performance was evaluated with the Five Times Sit to Stand Test (5xSST) and Six Minute Walk Test (6MWT). Energy expenditure was calculated by Physiologic Expenditure Index (PEI) during 6MWT. There were low to moderate and moderately varying positive correlations between CVA and PS, PASS, FRT, 6MWT (r=0.440, p=0.004; r=0.323, p=0.037; r=0.544, p=0.001; r=0,520, p=0,001); and there was a moderate statistically significant negative correlation between WBA and TUG (r=-0,536, p=0,001; r=-0,525, p=0,001, respectively). Pelvic Tilt was negatively correlated with WBA, TUG at a low-moderate level (r=-0,341, p=0,027; r=-0,346, p=0,025, respectively). There was a low-moderate positive correlation (r=0.341, p=0.027) with 6MWT. There was a moderate positive correlation between PS and PASS, Mini-BESTest, FRT, 6MWT (r=0.445, p=0.003; r=0.394, p=0.010; r=0.476, p=0.001; r=0.544, p=0.001), and a moderate negative correlation was found between PS and TUG and 5xSST (r=-0.531, p=0.000; r=-0.537, p=0.001, respectively). A negative moderate correlation was found between WBA and PASS, Mini-BESTest, FRT, 6MWT (r=-0,442, p=0,003; r=-0,516, p=0,001; r=-0,576, p=0,001; r=-0,600, p=0,001, respectively), and a positive moderate correlation was found between TUG and 5xSST (r=0,608, p=0,001; r=-0,537,p=0,001). In terms of spinal curvature, it was observed that the thoracic kyphosis angle values of the individuals increased, but no statistically significant relationship was found between all variables and thoracic kyphosis angle (p>0.05). When we examined the lumbar lordosis angle, it was observed that only lumbar lordosis was negatively correlated with PEI at a low-moderate level (r=-0.319, p=0.040). No statistically significant relationship was found between all other parameters and FHI (p>0.05). In conclusion, it was observed that spinal alignment and posture were affected in individuals with stroke, and there was a relationship between spinal alignment and posture and balance, physical performance and energy expenditure. Problems in spinal alignment and posture in individuals with stroke may affect balance, physical performance and energy consumption. Therefore, we think that it is important to evaluate spinal alignment and posture when planning the physiotherapy and rehabilitation program of individuals and to add interventions to the treatment program.