Varikoselli infertil hastalarda internal spermatik ven duvarında nos izoformlarının ekspresyonu ve periferik ven ile karşılaştırılması
Expression of nos isoforms in internal spermatic vein wall in infertile varicocele patient and comparison with periferal vein
- Tez No: 419719
- Danışmanlar: PROF. DR. S. ERDİNÇ ÜNLÜER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: SSK İstanbul Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Varikosel infertil erkeklerin değerlendirilmesinde nispeten sık karşılaşılan durum olmasına rağmen, kesin patofizyolojisi halen belirsizliğini koruyor. Son zamanlarda nitrik oksit sentaz (NOS) ve bunun üretimi insan dolaşım sisteminin çeşitli yerlerinde yaygın bir şekilde araştırıldı, nitrik oksit (NO) varikoselin gelişiminde ve buna bağlı infertilitede rol oynadığı düşünülmüştür. Bu çalışmada biz varikoselli infertil erkek hastaların inferior epigastrik venlerin yüzeyel dalında ve internal spermatik vende (ISV) NOS izoformlarının ekspresyonu ve NO metabolitlerinin konsantrasyonunu belirledik. Çalışmaya klinik tek veya çift taraflı varikoselli 60 infertil erkek dahil edildi. immünohistokimyasal yöntem ile inferior epigastrik ven yüzeyel dalı ve internal spermatik ven dokusunda endotelyal ve uyarılabilir NOS (eNOS ve iNOS) ekspresyonu araştırıldı. NO metabolit(nitrit) seviyeleri kalorimetrik metod ile ölçüldü. variköz venlerde e NOS ekspresyonu anlamlı yüksek bulundu (mean değer sırasıyla 2,25 ve 1,55, p=0,0001). buna karşılık variköz venlerde ve kontrol venlerde iNOS ekspresyonunda anlamlı fark saptanmadı (p=0,094). klinik değişkenler (varikosel gradesi, maksimum varikoz ven çapı ve sperm konsantrasyonu, motilitesi ve morfolojisi) ile nitrit konsantrasyonu ve NOS ekspresyonu arasında korelasyon saptanmadı(p>0,05). sonuç olarak, NO konsantrasyonunda bir artış olmamasına rağmen İSV de eNOS'un ekspresyonunun yüksek olması varikoselin gelişiminden sorumlu olabilir. hala artmış eNOS ekspresyonu ve varikosel arasındaki ilişki ileriye yönelik araştırmalar için haklı bir neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Although varicocele is a relatively common entity encountered in the evaluation of infertile men, the exact pathophysiology still remains unclear. Recently, as previously widely investigated in various parts of human circulatory system, nitric oxide synthase (NOS) and its product, nitric oxide (NO) have been thought to play a role in the development of varicocele and thus male infertility. In this study, we determined the concentration of NO metabolite and the expression of NOS isoforms in the internal spermatic (ISV) and superficial branch of inferior epigastric veins of infertile men with varicocele. The study included 60 infertile men with clinically unilateral or bilateral varicocele. Expression of inducible and endothelialNOS (iNOS andeNOS) isoforms were investigated in tissue arrays of internal spermatic and superficial branch of inferior epigastric veins with immunohistochemistry. NOmetabolite (nitrite) levelswere measured using the calorimetric method. A significantly higher expression of eNOS was observed in the varicose veins (mean score: 2.25 and 1.55, respectively; p = 0.0001). However, statistically, there was no significant difference for expression of iNOS between varicose and control veins (p = 0.094). The nitrite concentration and NOS expression were not found to be correlated with clinical variables (varicocele grade, maximum varicose vein diameter, and sperm concentration, motility, and morphology) (p > 0.05). As a result, the significantly higher expression of eNOS in ISV may be responsible for the development of varicocele, although this finding is not accompanied by an increase in NO concentration. Still, the pattern of the relationship between varicocele and increased eNOS expression warrants further investigation.