Dots-plus uygulanamayan ancak tedavisi tek merkezden yönetilen çok ilaca dirençli tüberküloz olgularında tedavi sonuçları
Treatment results of multi-drug resistant tuberculosis patients whose treatments were managed by a single center and with an indirect observation during whole treatment
  1. Tez No: 419722
  2. Yazar: DİLDAR DUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURAN KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Kalp Damar Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Çalışmamızda 103 ÇID-tb hastamızın tedavi sonuçları ve tedavi sonuçlarına etki eden faktörler ele alınmıştır. Olgularımızın yaş ortalaması 40.50+ 13.50 (14-72) dõr. % 78.6’sını erkek , % 21.4’ünü kadın hastalar oluşturmuştur. % 14.6 sında ailede tb öyküsü, % 9.7’sinde ailesinde ÇID-tb öyküsü mevcuttur.Olgularõn %28.2’sinde ek hastalık tespit edilmiştir. Olgularımızın % 39.8’ini primer MDR, % 60.2’sini sekonder MDR olgularõ oluşturmaktadõr. ÇID-tb tanısı alana kadar geçen ortalama süre 6.82 + 7.22 (1-32) yıl’dır. ÇID-tb olgularımızın daha önceki tb tedavilerinde kullanılan ortalama ilaç sayısı: 4.81 + 1.28 (4-13) dır ve INH ve RIF de dahil olmak üzere ortalama 3.14 + 0.91 (2-5) ilaca karşı direnç saptanmıştır.Olgularımız radyolojik açıdan değerlendirildiğinde , 103 olgunun % 78.6’sında sınırlı, %21.4’ünde yaygın hastalık, %96.1’inde kavite tespit edilmiştir. Olgularımızın ortalama hastanede kalış süresi: 193.98 + 103.68 (7-830) gündür. ÇID-tb tedavisinde ortalama 5.06 + 0.48 (2-7) ilaç kullanõlmõştõr.ÇID-tb tedavisi verilen 103 olgudan % 37.9’unda ilaç yan etkilerine rastlanmış, yan etki görülen 25 hastada (% 24.3) sorumlu ilaç kesilmiştir.İlaç tedavisinin yanında, 103 ÇID-tb olgusunun % 19.42’sine (n: 20) cerrahi uygulanmıştır.Basil negativasyon zamanı ortalama 2.59 + 2.49 (1-16) ay bulunmuştur. Tedavi sonuçlarõ değerlendirildiğinde ise; 103 ÇID-tb olgusunun % 86.4’ünün kür olduğu, % 3.9’unun tedavi başarısızlığı ile sonuçlandığı, % 1.9’unun tedaviyi terk ettiği, % 7.8’inin de herhangi bir nedenle tedavi sırasında öldüğü görülmektedir. Tedavi sonuçlarına etki eden faktörler değerlendirildiğinde ise, lojistik regresyon analizi de yapılarak yaşın ve radyolojik olarak hastalığın sınırlı veya yaygın olmasının tedavi başarısını etkileyen bağımsız faktörler olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Among 103 MDR-TB patients, 78.6% (n=81) were male, 21.4% (n=22) were female; the mean age was 40.50±13.50 (14-72) and all were HIV(-). A mean number of 5.0±0.4 (2-7) second line drugs were administered, adverse effects of drugs were identified in 37.9% (n=39) of the patients. Of the patients, 89 (86.4%) were classified as cured, 2 patients (1.9%) were defaulters, failure was seen in 4 patients (3.9%) and 8 patients (7.8%) died during treatment. Surgical resection was applied in 20 (19.4%) patients. The patients who were classified as successful and poor outcome according to the treatment result, were compared with each other for the factors possibly effecting treatment result. Patients with unsuccessful outcomes were elder and had a higher incidence of secondary MDR-TB and extensive radiologic involvement. Extensive radiologic invovement and elder ages were found as significant independent factors effecting unsuccessful treatment outcome. Managing the treatment of MDR-TB patients in a single center and with an indirect observation during whole treatment, provides opportunity for close follow-up and active control of adverse effects and therefore increases treatment compliance and success.