Videolaparoskopik yolla femoroinguinal hernilerin onarımında yeni bir metod (sakman yöntemi)
A new method for the videolaparoscopic repair of femoroinguinal hernias (sakman procedure)
  1. Tez No: 419723
  2. Yazar: KENAN BÜYÜKAŞIK
  3. Danışmanlar: UZMAN GÜNGÖR SAKMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Fıtık, koruyucu tabakadaki bir defektten bir organ ya da dokunun keseleşmesi olarak tanımlanmaktadır. Fıtık gelişmesi için defektin genişlemesi ve kese içine bir organ ya da dokunun serbestçe girip çıkması gereklidir. Fıtıklar fıtıklaşan organın anatomik pozisyonuna geri itilip itilememesine göre redükte veya inkarsere olarak sınıflanmaktadır. İnkarsere olan organın perfüzyonunda da bozulma olması durumunda strangüle herni terimi kullanılır. Eğer fıtık kesesinin duvarlarından biri fıtıklaşan organ tarafından oluşturuluyorsa bu fıtıklara sliding herni denir. Abdominal herniler tüm ırk ve yaş gruplarında görülebilir. Tüm fıtıkların %75'i erkeklerde görülmektedir. Görülme sıklığı yaşla artmaktadır. Karın duvarı fıtıklarının %83'ünü inguinal herniler oluşturmakta olup bunu femoral herniler (%6), insizyonel herniler (%5), umbilikal herniler (%4) ve diğerleri (%1) takip etmektedir. Femoral herniler tüm karın duvarı fıtıklarının az bir kısmını oluşturmakta olup kadınlarda erkeklere göre üç kat daha sık görülürler. İnguinal herni onarımı için çok sayıda“açık”yöntem tanımlanmıştır. Standart açık yöntemler artmış postoperatif ağrı ve analjezik gereksinimi, uzamış hastanede kalış süresi ve işe dönmede gecikme gibi sonuçlara sahiptir. Bu dezavantajlar nedeniyle inguinal herni onarımında video laparoskopik yöntemler önemli bir alternatif olarak ortaya çıkmıştır. İnguinofemoral fıtıkların laparoskopik tamiri için tanımlanmış çok sayıdaki yöntemin uzun dönemde birbirine üstünlüğünü gösteren bir çalışma bulunmamaktadır. Transabdominal preperitoneal (TAPP) yaklaşımın komplikasyonlarını minimalize eden, operasyon süresini kısaltan ve işlemi kolaylaştıran yeni bir teknik geliştirdik. Tekniğimizin inguinofemoral hernilerin onarımındaki etkinliğini ve güvenilirliğini saptayabilmek amacıyla bu prospektif çalışmayı planladık.
Özet (Çeviri)
Hernia is defined as the sacculation of an organ or tissue through a defect in the protective layer. The required conditions for the development of hernia are the dilatation of the defect and the free movement of an organ or tissue in and out of the sac. Hernias can be classified as reducible or incarcerated depending on whether the herniated organ can be pushed back to its anatomical position or not. The term“strangulated”hernia is used if the perfusion of the incarcerated organ is also compromised. If one of the walls of the hernia sac is made up of the herniated abdominal organ itself, it is called sliding hernia. Abdominal hernias can present in all races and age groups. 75% of all abdominal hernias are in males. The incidence increases with age. 83% of all abdominal wall hernias are inguinal hernias, followed by femoral hernias (6%), incisional hernias (5%), umbilical hernias (4%) and others (1%). Femoral hernias constitute a small percentage of all abdominal hernias and are three times more common in females than in males. There are numerous“open”procedures for inguinal hernia repair. The standard open procedures result in increased postoperative pain, analgesic need, longer hospital stay and delayed recovery. Because of these drawbacks, video laparoscopic procedures for inguinal hernia repair have emerged as a viable alternative. Of the many techniques for the laparoscopic repair of inguinofemoral hernias, there are no studies demonstrating the long term superiority of any over the others. We have developed a new technique that minimalizes the complications of the transabdominal preperitoneal (TAPP) approach , shortens the operative time and simplifies the procedure. We have planned this prospective study to determine the effectiveness and reliability of our technique for the repair of inguinofemoral hernias.