Hot injection synthesis and structural and optical characterization of CdSe/ZnSe and CdSe/ZnS quantum dots
CdSe/ZnSe ve CdSe/ZnS kuantum noktalarının sıcak enjeksiyon sentezi ve yapısal ve optik karakterizasyonu
- Tez No: 486580
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tezde, öncelikle CdSe QD'ler sırasıyla tip I core / shell oluşturmak için ZnSe, ZnS ile kaplanmış kimyasal enjeksiyon yöntemi ile sentez edildi. Daha sonra, PL, UV-Vis, XRD ile karakterize edildi ve ara tabakadaki gerinim miktarı elde edildi ve çekmece kabuk biriktirme ve sıkıştırma teorik olarak hesaplandıktan sonra çekirdek çapı kapatıldı. CdSe çekirdeği ve nispi çekirdek / kabuk heterostürleri, makalelerde atıfta bulunulan en son tekniklere göre malzemelerle nanosemlabta sentezlenmiştir. İlk olarak, optik özellikler UV-Vis, PL ile analiz edildi, ardından sentezlenmiş QD'lerin moleküler ve atomik yapıları XRD ile analiz edildi. Çekirdek QD'lerin molaritesi, çözümümüzdeki QD sayısını saymanın zorluğu nedeniyle bize meydan okundu. Bu sorunun üstesinden gelmek için, QD'lerin molaritesi teorik olarak litürlerden hesaplandı ve farklı kabuk molaritesi test edildi. Örgü uyuşmazlığından gelen arayüz gerginliği çekirdek ve kabuk arasında, mukabil kapaklı çekirdek çapını elde etmek için etkili kütle yaklaştırma ve süreklilik elastik teori yönteminde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, first of all CdSe QDs were synthesis with hot injection chemically methods, after that it coated with ZnSe, ZnS, to create type-I core/shell respectively. Then they characterized by PL, UV-Vis, XRD, and strain amount in interfacial layer was obtained and capped core diameter after tensile shell deposition and the compressive theoretically calculated. The CdSe core and relative core/shell heterostructures synthesized in nanosemlab with our equipments according to the latest techniques referenced in articles. First, the optical properties were analyzed with UV-Vis, PL, then molecular and atomic structur of the synthesized QDs were analyzed by XRD. Molarity of core QDs were challenged us due to the difficulty of counting the number of QDs in our solution. To overcome this issue the molarity of QDs were calculated theoritically from litratures and different shell molarity were tested. The interface strain from lattice mismatch between core and shell was analyzed from applied in effective mass approximation and continuum elastic theory method to obtain the corresponding capped core diameter.