Sporda bir olgu olarak motivasyon ve motivasyonun sportif performans üzerine etkileri
Motivation as an phenomenon in sport and it's effects on sportive performance
- Tez No: 419731
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL İLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
SPORDA BİR OLGU OLARAK MOTİVASYON VE MOTİVASYONUN SPORTİF PERFORMANS ÜZERİNE ETKİLERİ Sporda performansı etkileyen değişik faktörler vardır. Fiziksel uygunluk, motorsal özellikler, genetik yatkınlık ve psikolojik özellikler bu konuda öne çıkan özeliklerdir. Psikolojik özelliklerden biri olan motivasyon da sportif performans üzerine etkili olabilmektedir. Bu bağlamda, bu araştırmanın amacı sportif performans düzeyi ile sportif performans motivasyonu arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Çalışmanın örneklem grubunu Türkiye Kadınlar Hentbol Süper Liginde 1989-1990 yılında mücadele eden 12 takım ve 167 sporcu oluşturmaktadır. Bu gruba Henning A.'nın bireysel sporcular için geliştirdiği Sportif Performans Motivasyonu Anketi (SPMA) araştırmacı Çam İ. Tarafından Türkçeleştirilen ve sportif oyunlara (Hentbol) göre uyarlanan haliyle uygulandı.
Özet (Çeviri)
Motivation as an phenomenon in sport and it's effects on sportive performance There are various factors that affect performance in sport. Physical fitness, motoric abilities, genetic predisposition, and psychological characteristics prominent features in this regard. Motivation is one of the psychological characteristics can also be active on athletic performance. In this context, the aim of this study is to investigate the relationship between the level of sporty performance with sporty performance motivation. The study sample group in Turkey Women's Handball Super League consisted of 12 teams and 167 athletes who compete in 1989-1990. Sports Performance motivation that this group Henning A. Develop individual athletes Survey (SPME) Pine IU researchers. With Turkish and sports games to by (Handball) as it underwent adapted accordingly.