Spor liselerindeki eğitimin yönetimsel açıdan değerlendirilmesi
Administrati̇e evaluation of education in sports high schools
  1. Tez No: 957003
  2. Yazar: AHMET SARİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KUBİLAY ÇİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı spor liselerinde ki özel yetenek sınavlarının, eğitimci yeterliliklerinin, eğitim müfredatının, kurumsal iş birliklerinin, spor federasyonları ile iş birliklerinin, spor eğitimi veren yükseköğretim kurumları ile entegrasyonu ve ölçme değerlendirme sisteminin yeterliliklerinin incelenmesidir. Araştırma evrenini Marmara bölgesi İstanbul ilindeki spor liselerinde görev yapan beden eğitimi öğretmenleri ve idarecileri oluşturmaktadır. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden fenomenoloji yaklaşım (olgu bilim) çerçevesinde yapılandırılmıştır. Fenomenoloji, bireylerin yaşadıkları deneyimlerin anlamını ortaya koymayı ve belirli bir olguya ilişkin algılarını derinlemesine incelemeyi amaçlayan bir yöntemdir (Tekindal ve Uğuz Arsu, 2020). Çalışmamızda veri toplama yöntemi olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmış ve gönüllük esasına göre gerçekleştirilmiştir. Verilerimizin analizinde spor liselerindeki eğitimin yönetimsel açıdan değerlendirilmesi yeterliliği üzerine açık uçlu sorularla toplanan 48 katılımcı yanıtı, içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Veriler kategori ve kodlara ayrılarak analiz edilmiş ve frekans-yüzde dağılımı hesaplanmıştır. Sonuç olarak spor liselerinin eğitim kadrosu, fiziki altyapı, araç-gereç donanımı, iş birlikleri ve ölçme-değerlendirme süreçlerinde belirgin eksiklikler taşıdığını ortaya koymakta; ancak teorik eğitim kalitesi, öğretmen motivasyonu ve öğrenci merkezli uygulamalar açısından güçlü yönlere sahip olduğunu da göstermektedir. Özellikle branşlara özgü sınav sistemlerinin geliştirilmesi, bireysel branşlarda uzman eğitici sayısının artırılması, tesis ve donanım eksikliklerinin giderilmesi ve kurumsal iş birliklerinin sürdürülebilir biçimde yapılandırılması, spor liselerinin işlevselliğini ve sporcu yetiştirme kapasitesini artıracaktır. Ayrıca, spor liselerinin eğitim ortamlarının çağdaş spor eğitim yaklaşımlarına uyumlu hâle getirilmesi ve spor bilimi odaklı veri temelli yönetim süreçlerinin oluşturulması, öğrencilerin ulusal ve uluslararası düzeyde başarı elde etmelerine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Özet The purpose of this study is to examine the special talent exams, educator qualifications, education programs, institutional collaborations, collaborations with sports federations, completion and measurement and evaluation system qualifications of higher education institutions providing sports education in sports high schools. The research universe consists of physical education teachers and administrators working in sports high schools in the Marmara region of Istanbul. In the research, phenomenology (phenomenology) from qualitative research designs is systematically carried out. Phenomenology is a method that aims to reveal the experiences they will have and evaluate their perceptions of a certain phenomenon (Tekindal and Uğuz Arsu, 2020). In our study, a semi-developed interview formula was used as the data collection method and was carried out according to the basis of volunteers. In the analysis of our data, 48 participant responses collected with open-ended questions on the adequacy of the administrative evaluation of education in sports high schools were evaluated using the content analysis method. The data were analyzed by dividing them into categories and codes, and frequency-percentage distribution was calculated. As a result, it reveals that sports high schools have significant deficiencies in terms of their teaching staff, physical infrastructure, equipment, collaborations, and measurement-evaluation processes; however, it also shows that they have strengths in terms of theoretical education quality, teacher motivation, and student-centered practices. In particular, developing branch-specific examination systems, increasing the number of expert trainers in individual branches, eliminating facility and equipment deficiencies, and structuring institutional collaborations in a sustainable manner will increase the functionality of sports high schools and their capacity to train athletes. In addition, adapting the educational environments of sports high schools to contemporary sports education approaches and establishing data-based management processes focused on sports science will contribute to students' success at national and international levels.