Bph yaş populasyonunda ejakülasyon sıklığının serum prostat spesifik antijen üzerine etkisi
The effect of ejaculation frequency on serum prostate spesific antigen in bph aged population
- Tez No: 419759
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ZET Amaç: Ejakülasyon sıklığının serum Prostat Spesifik Antijen üzerine etkisinin araştırılmasını amaçladık. Gereç ve yöntem: Araştırmamızda Ekim 2009 ile Ağustos 2012 tarihleri arasında Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2.Üroloji polikliniğine alt üriner sistem semptomları ile başvuran 50-85 yaş aralığında 163 erkek hastanın verileri taranarak dahil edildi. PSA düzeyini etkileyebilecek prostat operasyon , alfa bloker, antikolinerjik, androjen ve östrojen kullanımı, prostat kanseri olan, pelvik cerrahi ve pelvik radyasyon hikayesi olan hastalar ile üriner sistem enfeksiyonu geçirmekte hastalar çalışma dışı bırakılmıştır. Hastaların dosyaları incelenerek anamnez, fizik muayene ve laboratuar tetkik sonuçları kaydedildi. Anamnezlerde yaş, PSA düzeyini etkileyebilecek manuplasyonlar ve ilaç tedavileri incelendi. Fizik muayenede ise PRM bulguları incelendi. Tüm hastaların açlık kan şekeri, rutin biyokimya, hemogram, tam idrar tetkiki, total ve serbest prostat spesifik antijen (PSA), uluslararası prostat semptom skoru (IPSS) ve ejakülasyon sayısı ve prostat volümü değerleri kaydedildi Hastaların son 30 gün içerisinde gerçekleşmiş ejakülasyon sayısı sorgulandı Ejakülasyon sıklığına göre hastalar; Grup 1: ejakülasyon sayısı: aylık 0-5 olanlar , Grup 2: aylık ejakülasyon sayısı 6-10 olanlar ve Grup 3 se aylık ejakülasyon sayısı 11-20 arasında olan hastalar olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Bulgular: Hastaların ortalama yaşı grup 1'de 61.08 SD:7.1 ( 50-85 ) , iken grup 2'de 58.92 SD:6.1 ( 46-75 ), grup 3 te ise 55.41 SD:6.7 ( 45-69 ) idi. Hastaların ortalama yaşları değerlendirildiğinde grup 1 ve grup 3 arasında istatiksel olarak anlamlı fark saptanırken (p0.05). Hastaların ortalama tPSA değerleri grup 1 de; 1.90 SD:2.66 ( 0.13-21.12 ), grup 2 de; 2.16 SD:2,60 ( 0.26-12.17 ), grup 3 için; 3,10 SD:4.64( 0.70-20.56 ) gerçekleşti. 34 Hastaların ortalama sPSA değerleri grup 1 de; 0.51 SD:0.76 ( 0.8-6.96 ), grup 2 için ; 0.45 SD:0,33 ( 0.7-1.46), grup 3 için; 0.57 SD:0.71 ( 0.18-3.19 ) idi. Hastaların ortalama IPSS değerleri grup 1 de 14.32 SD: 6.82 ( 0-32 ), grup 2 için; 13,83 SD:6.92 ( 3-29 ) , grup 3 için; 11.8 SD: 5.8 ( 5-28 ) saptandı. Hastaların ortalama prostat volümleri grup 1 için: 42.04 SD:19.49 ( 19-110 ), grup 2 için 35.92 SD:14.32 ( 20-92 ), grup 3 için 35.29 SD: 11.97 ( 19-58 ) gerçekleşti. Grupların prostat volümleri, t/s PSA , IPSS değerleri arasında istatiksel anlamlı fark saptanmadı.(p>0,05) Hastaların IIEF skoru grup1 için 17.21 SD: 9.748 ( 1-30 ), grup 2 için 25.33 SD:6.695 ( 1-30 ) , grup 3 için 29.06 SD:1.345 ( 26-30 ) oldu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objectives: To evaluate the effect of ejaculation frequency on serum prostate-specific antigen. Materials and methods: Between October 2009 and August 2012, Ankara Numune Education and Research Hospital, 2nd clinic presenting with lower urinary tract symptoms between the ages of 50 to 85 of 163 male patients scanned data were included in our study. Prostatic surgery, medication of alpha-blockers, anticholinergics, androgen and estrogen, prostate cancer, patients with a history of pelvic surgery and pelvic radiation patients undergoing urinary tract infection can affect PSA levels were excluded to study. Examining the files of the patients medical history, physical examination, and laboratory test results were recorded. Age, manipulations and drug therapies affecting the PSA level, examined from anamnesis. Physical examination findings were observed in the PRM. All patients' fasting blood glucose, blood chemistry, blood count, urinalysis, total and free prostate-specific antigen (PSA), international prostate symptom score (IPSS) and the number of ejaculation and prostate volume were recorded. Patients were questioned about the number of ejaculations occurred during the last 30 days. Patients investigated by frequency of ejaculation patients in Group 1, Group 2 and Group 3 to be divided into 3 groups: Group 1: Number of ejaculation: 0-5 first month, Group 2: Number of months 6-10 first ejaculation and group 3 patients with se of 11 to 20 months were included in the number of ejaculation. Results : The mean age of the patients in group 1 and 61.08 SD: 7.1 (50-85), while in group 2 58.92 SD: 6.1 (46-75), while in group 3 55.41 SD: 6 , 7 (45-69) respectively. The mean age of the patients evaluated, a statistically significant difference between group 1 and group 3 was detected (p 0.05) 36 The mean tPSA values in group 1; 1.90 SD : 2.66 (0.13 to 21.12) in group 2; 2.16 SD = 2.60 (0.26 to 12.17), group 3: 3.10 SD:4.64 (0.70 to 20.56) took place. The mean values of SPSA in group 1; 0.51 SD : 0.76 (0.8 to 6.96) for group 2, 0.45 SD : 0.33 (0.7 to 1.46) in group 3: 0.57 SD: 0.71 (0.18 to 3.19), respectively. The mean IPSS values in group 1 and 14.32 SD: 6.82 (0-32), group 2; 13.83 SD: 6.92 (3-29), group3;11.18SD=5,8(5-28), respectively. The mean prostate volume in group 1: 42.04 SD = 19.49 (19-110) 35.92 SD = 14.32 for Group 2 (20-92), group 3, SD : 11.97 to 35.29 (19-58) took place. Groups, prostate volumes, t/f PSA, IPSS was no significant difference. The values of IIEF score of 17.21 SD = 9.748 for group 1 patients (1-30) 25.33 SD = 6.695 for group 2 (1-30) 29.06 SD:1.345 for group 3 (26-30) respectively.