Acil servis hastalarında laktat/albümin oranının prognostik değeri
Prognostic value of lactate/albumin ratio in emergency department
  1. Tez No: 718725
  2. Yazar: KARTAL ALUMERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN DEFNE DÜNDAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş ve Amaç: Çalışmamızda acil servise başvuran genel hasta popülasyonunda laktat/albümin oranının (LAR) hastane içi mortalite ve acil servisten yatış – taburculuk için prognostik değerini araştırdık. Yöntem: Çalışmamıza 01 Temmuz 2020 ile 31 Aralık 2020 tarihleri arasında başvurmuş yaş >18 yıl olan ve dahil edilme kriterlerini karşılayan 2244 hasta dahil edildi. İlk sonlanım noktamızı acil servis sonucu, ikinci sonlanım noktamızı hastane içi mortalite olarak belirledik. Hastaların yaş, cinsiyet, eşlik eden hastalık, üre, kreatinin, albümin, aspartat aminotransferaz (AST), alanin aminotransferaz (ALT), C-reaktif protein (CRP), beyaz küre sayısı (BK), nötrofil sayısı (#NE), lenfosit sayısı (#LY), pH, laktat, baz açığı (cBase(B)c), acil sonlanımı, hastane içi mortalite, yoğun bakım yatış süresi, hastanede kalış süresi, acil servis tanısı bilgileri kaydedildi. Verilerin analizi SPSS 20.0 programı kullanılarak yapıldı. Verilerin normallik analizleri yapıldı. Kategorik değişkenler n (%), normal dağılıma uyan numerik değişkenler ortalama±SD ve normal dağılıma uymayan numerik değişkenler medyan (%25-%75 çeyreklikler) olarak ifade edildi. Hastalar taburcu olan, yoğun bakım ünitesine yatan, servise yatan ve eksitus olarak dört gruba ayrıldı. Yine hastalar sağ kalanlar ve eksitus olanlar olarak iki gruba ayrıldı. Parametrelerin hasta grupları arasındaki farklılığı uygun istatistiksel testler kullanılarak araştırıldı. Bulgular: Çalışmamızda eksitus olan hasta grubunda yaş anlamlı şekilde daha büyüktü ve eksitus olan hastaların çoğu erkekti.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: In our study, we investigated the prognostic value of lactate/albumin ratio (LAR) for in-hospital mortality and hospitalization – discharge from the general patient population admitted to the emergency department. Method: Our study included 2244 patients aged >18 years who applied between 01 July 2020 and 31 December 2020 and met the inclusion criteria. We determined our first endpoint as emergency room outcome and our second endpoint as in-hospital mortality. Patients' age, gender, comorbidity, urea, creatinine, albumin, aspartate aminotransferase (AST), alanine aminotransferase (ALT), C-reactive protein (CRP), white blood cell count (BK), neutrophil count (#NE), lymphocyte count (#LY), pH, lactate, base deficit (cBase(B)c), emergency outcome, in-hospital mortality, intensive care unit length of stay, hospital stay, emergency room diagnosis information were recorded. Data analysis was done using SPSS 20.0 program. Normality analyzes of the data were performed. Categorical variables were expressed as n (%), normally distributed numerical variables were expressed as mean±SD, and non-normally distributed numerical variables were expressed as median (25%-75% quartiles). The patients were divided into four groups as discharged, hospitalized in the intensive care unit, hospitalized and deceased. Again, the patients were divided into two groups as those who survived and those who died. Differences in parameters between patient groups were investigated using appropriate statistical tests. Results: In our study, the age of the deceased patient group was significantly older, and most of the deceased patients were male.