Evaluatıon of sleep qualıty of elderly patıents wıth benıgn prostatıc hyperplasıa ın Iraq
Irak'ta benign prostat hiperplazisi olan yaşli hastalarin uyku kalitesinin değerlendirilmesi
- Tez No: 844820
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONGÜL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Uyku, insan sağlığı için hayati bir bileşen olup, tüm yaş gruplarında fiziksel ve zihinsel sağlığın korunmasında kilit bir rol oynamaktadır. Ancak, çeşitli sağlık zorluklarına zaten hassas olan yaşlılar gibi demografik bir grup arasında onun önemi daha da büyüktür. Bu sağlık zorluklarından biri, yaşlanan erkekler arasında yaygın bir durum olan Benign Prostat Hiperplazisi (BPH)'dir, bu durum hem uyku kalitesini hem de miktarını derinden bozabilir ve bunun sonucunda yaşam kalitelerini önemli ölçüde etkileyebilir. Bu çalışma, BPH teşhisi konmuş yaşlı bireylerin uyku kalitesini ve miktarını değerlendirmeyi amaçlamakta ve bu ürolojik durum ile uyku bozuklukları arasındaki karmaşık ilişkiye ışık tutmaktadır. Son hedef, bu popülasyonun uyku sonuçlarını ve genel refahını artırabilecek müdahalelere rehberlik etmek, onların özel ihtiyaçlarını ele alan özelleştirilmiş sağlık hizmeti sunmaktır. Yaşlı BPH hastaları tarafından karşılaşılan çok yönlü uyku zorluklarını anlamak, yaşam kalitelerini iyileştiren kapsamlı bir sağlık hizmeti sağlamak için şarttır. BPH kanser olmayan bir durum olmasına rağmen, bireyin yaşam kalitesi üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. BPH ile genellikle ilişkilendirilen semptomlar arasında sık idrara çıkma, idrar akışını başlatmada ve durdurmada zorluk, zayıflamış akış ve mesanenin tam olarak boşalmadığı hissi bulunur. BPH'nin etkin bir şekilde anlaşılması ve yönetilmesi, yaşlı bireylerin genel refahını ve üriner sağlığını teşvik etmek için hayati öneme sahiptir. Irak'ta BPH'nin yaygınlığını belgeleyen bilimsel kaynakların ve araştırma merkezlerinin olmaması, bölgede kritik bir bilgi boşluğunu vurgulamaktadır. Irak'ta gerçekleştirilen bu çalışma, BPH'li yaşlı hastaların uyku kalitesi ve miktarına ışık tutmaktadır. Özellikle, bu demografik içinde sıklıkla nokturiye atfedilen uyku bozukluklarının yaygınlığını vurgulayan birkaç önemli bulgu ortaya çıkarmıştır. Bu
Özet (Çeviri)
Sleep, an essential component of human well-being, plays a pivotal role in maintaining physical and mental health across all age groups. Yet, its significance is magnified among the elderly, a demographic already vulnerable to various health challenges. One such challenge is Benign Prostatic Hyperplasia (BPH), a prevalent condition among aging men, which can profoundly disrupt both the quality and quantity of sleep, consequently impacting their overall quality of life. This study endeavors to assess the sleep quality and quantity of elderly individuals diagnosed with BPH, shedding light on the intricate relationship between this urological condition and sleep disturbances. This study aimed to evaluate factors associated with benign prostatic hyperplasia and sleep quality in the elderly over the age of sixty in Iraq. The study is a descriptive cross-sectional study. This study was conducted in Al-Najaf city in Iraq, the data was collected from elderly people over 60 years old with BPH to assess sleep quality, the study area was Al-Sader Medical City Hospital and Al- Hakeem General Hospital for the period between October 5th, 2022 - January 10th, 2023. The sample size was (350) elderly patients with BPH above 60 years old, the researcher used validated tools consisting of three parts (The Socio- Demographic, International Prostate Symptom Score (I-PSS), Medical Outcomes Scale - Sleep Scale (MOS-SS). After the researcher explains the study and objectives. The method used is to collect data from the study sample. The current study found a significant difference between the International Prostate Symptom Score and Education Level, Previous Disease, Surgical Urology History, and Address. Previous Disease and Exercise Habits showed significant differences in the Quality of Life Due to Urinary Symptoms score. Education Level, Previous Disease, History of Sleep Disorder, and Medication