Semptomatik kronik ıleri mitral yetersizliği hastalarında serum paratiroid hormon düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum parathyroid hormone levels in patients with severe chronic mitral regurgitation
  1. Tez No: 419765
  2. Yazar: REGAYİP ZEHİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MUHSİN TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
GİRİŞ ve AMAÇ: Kronik ileri mitral yetersizliğinin (MY) neden oldugu volüm fazlalığı, diastolik yükdeki artışa yanıt olarak sol ventrikül kitle-volüm oranında azalma sağlayarak egzantrik bir kardiak hipertrofiye neden olur. Paratiroid hormon (PTH) serum kalsiyum düzeylerinin regulasyonunda görev alan önemli bir hormondur. Bu çalışmada semptomatik ileri mitral yetersizliği olan hastalarda serum intakt paratiroid hormon düzeyleri değerlendirildi. YÖNTEM ve GEREÇLER: Çalışma grubu son bir ay içinde semptomatik ileri mitral yetersizliği nedeniyle hastaneye başvuran 32 hastadan (K: 16 E: 16, yaş: 51±6) oluşmaktaydı. MY ciddiyeti kalitatif ve kantitatif ekokardiografik parametreler kullanilarak degerlendirildi. Yaş ve cinsiyet yönünden eşleştirilmiş 28 sağlıklı erişkin kontrol grubu olarak kabul edildi. Serum intakt paratiroid hormon duzeyleri ile MY ciddiyet parametleri arasindaki iliski degerlendirildi. BULGULAR: Hastaların ortalama paratiroid hormon değerleri 70.1±7.1 (pg/ml). Hastaların serum paratiroid hormon değerleriyle efektif regürjitan orifis alanı ile iyi derecede korelasyon (r=0.549, p=0.001), regürtan volüm ile iyi derecede korelasyon (r=0.542, p=0.003), regürtan fraksiyon ile iyi derecede korelasyon (r=0.646, p=0.001) saptandi. Sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu ile korelasyon saptanmadı. TARTIŞMA ve SONUÇ: Semptomatik kronik ileri mitral yetersizlik hastalarında serum paratiroid hormon seviyelerinde hafif düzeylerde artış tespit edilmiştir ve bu hafif yüksek düzeyler ileri mitral yetersizlik kiriterleriyle korele olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Chronic severe mitral regurgitation (MR) induced volume overload in response to an increase in diastolic load causes an eccentric cardiac hypertrophy and enables left ventricular mass-volume ratio reduction. Parathyroid hormone (PTH) is an important hormone involved in the regulation of serum calcium levels. In this study, serum intact parathyroid hormone levels were assessed in patients with severe symptomatic chronic mitral regurgitation. METHODS: The study population consisted of 32patients (Female: 16 Male: 16, age: 51 ± 6) with symptomatic severe mitral regurgitation admitted to hospital within last month. MR severity was assessed using qualitative and quantitative echocardiographic parameters. 28 healthy adults, matched for age and sex were considered as a control group. RESULTS: The average value of PTH level was 70.1 ± 7.1 (pg / mL). There was a good positive correlation between the effective regurgitant orifice area (r = 0.549, p = 0.001), regurgitant volume (r = 0.542, p = 0.003), regurgitant fraction (r = 0.646, p = 0.001) and serum intact PTH levels. No correlation was found with left ventricular ejection fraction. DISCUSSION AND CONCLUSION: Slightly elevated levels of serum parathyroid hormone were found in patients with chronic severe MR and was these levels were found to be correlated with MR severity criterias.